Siyaset Kitapları

Biyopolitika: İktidar ve Direniş PDF indir

Biyopolitika: İktidar ve Direniş PDF indir, e-kitap sitemizde Biyopolitika: İktidar ve Direniş kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Utku Özmakas tarafından kaleme alınan Biyopolitika: İktidar ve Direniş kitabı 352 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Biyopolitika: İktidar ve Direniş kitabını 9789750524448 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Biyopolitika: İktidar ve Direniş kitap özeti, Biyopolitika: İktidar ve Direniş pdf oku, Biyopolitika: İktidar ve Direniş yandex, Utku Özmakas e-kitap pdf, Biyopolitika: İktidar ve Direniş PDF Drive, Biyopolitika: İktidar ve Direniş Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Biyopolitika: İktidar ve Direniş PDF Oku

Biyopolitika: İktidar ve Direniş Kısa Özet

*Ana akım medya tarafından bulandırılmış bir zihin, anlam üzerinde verilen mücadeleye kulaklarını tıkamış olsa bile, felsefe bu noktada çatlaklardan sızarak gerçekliğe bir çağrı görevi görebilir. Misal verilecek olursa,‘ölü ele geçirildi’ ile ‘öldürüldü’ içindeki fark üzerine kafa yormak bile mühim bir kapıyı aralayabilir; yerleşik düşünme alışkanlıklarını yerle bir edebilir. İşte bu anlam karşılaşmasında yeni cepheler açan biyopolitika, zihnimizin normatif cam tavanını tuzla buz etmek için gereken çekici sunuyor.*

Biyopolitika, yakın dönem sosyal teorinin ve siyaset biliminin anahtar kavramlarından birisi. Hayatla alakalı düzenlemelere analitik ve politikbir bakış için pencere açıyor çünkü. Buradan bakınca görecek çokşey var ve bu sayede bir çok *alışıldık* şeyi başka bir gözle görmek olabilecek. Öncelikle, iktidarın bedenlerle, genetikle, nüfusla istatistikle, cinsellikle ilişkisini… Özne ve öznelliğin kuruluşunu… Yaşam gibi ölümcül, ölüm gibi yaşamsal bir meseleyi… Utku Özmakas, ilk kez,biyopolitikayı *moda kavram* kisvesinden sıyırmaya önem veriyor.Kavramın gelişme seyrini, farklı nesnelliklere açılan yüzlerini, değişik stratejik kullanımlarını ve bunlar içindeki bağlantıları, gerilimleri inceliyor. Bunu, kavramın *başlatıcıları* sayılabilecek Michel Foucault,Giorgio Agamben ve Michael Hardt – Antonio Negri’nin düşünsel serüvenlerinde derinleşerek yapıyor. Kitabın alt başlığı, iktidar ve direniş, biyopolitikayı tek yönlü ve adeta otomatik işleyen bir iktidar tekniği olarak değil, bunun yanı sıra direniş olanaklarının kaynağı olarak görmenin işaretidir. Konusuna vukufla eğilirken, bir dertle ve merakla düşünmenin zevkini, tutkusunu görülmektediran bir kitap.

Biyopolitika: İktidar ve Direniş PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu