PDF

Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler PDF Oku indir

Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler kitabını araştırdık. Ayrıca Bohumil Hrabal tarafından kaleme alınan Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler kitap özetinin yanı sıra, Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler pdf oku, Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler yandex, Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler e-kitap pdf, Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler PDF Drive, Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler PDF indir Oku

Bohumil Hrabal 1914’te Brünn’de dünyaya geldi. Bugün yazar olarak Prag’da yaşamakta. Hukuk öğrenimini bitirdiktan sonra bir süre noter memuru olarak çalışmış, sonraları çok meslek değiştirmiştir. Sigorta prodüktörlüğü, demiryollarında memurluk, çelik fabrikasında bir görev ve tiyatroda memurluk bunlar içindedır. Kısa ve uzun öykü türünde çok eser vermiş olan ünlü Çek yazarı Hrabal, en fazla Yetişkinler İçin Dans Dersleri ve Sıkı Kontrol Edilen Trenler adlı kitaplarıyla tanınmaktadır. Sıkı Kontrol Edilen Trenler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altında yaşayan bir Çek kasabasında, özellikle bu kasabanın bir tren istasyonunda geçer. Grotesk, ama bunun yanı sıra melankolik ve trajigülünç bir uzun öykü olan bu kitap, film olarak da uyarlanmış ve ödül de elde etmiştir, Hrabal’ın kara gülmece türünde sahip olduğu ustalığın ispatı bir kitap. “Evinizde oturup kalsaydınız ya götünüzün üzerinde…” İkinci Dünya Savaşı’nın acımasız ve bir o kadar da umarsız ortamında söylenmiş bir cümle bu. Alman askerlerine sarf edilmiş bu cümlenin sahibi istasyon görevlisi Çek Miloş. Miloş, Sıkı Kontrol Edilen Trenler’in kendi halindeki anti-kahramanı. Sessiz duruşuna kanmamak lazım, olduğu kitabın vazgeçilmez kişiliği o. Miloş’un yaratıcısı ise akıllara durgunluk verici bir mizah hassaslığına sahip Çek yazar Bohumil Hrabal. Bohumil Hrabal, yirminci yüzyılın mühim ve bir o kadar da üstüne düşülmemiş yazarlarından biri. Milan Kundera ise üzerine titrenmemiş Hrabal’ın kendine özgü kaleminin ve ironi kabiliyetinin farkına varmış yegâne bireylerden biri. Durumlar bu şekilde idrak edince Bohumil Hrabal, Kundera’nın en sevdiği yazar olmuş hep.

Kundera, bunu açık açık yazılarında belirtmekten hiç çekinmemiş. Kundera’ya göre Hrabal’ı diğer yazarlardan ayıran en mühim özellik, kitaplarındaki bitmez tükenmez neşedir. Kundera, Hrabal’ın Prag’ın büyüleyici yanını somutlaştırdığının altını çizerken mizahı ve duygusallığı bir araya getirdiğini söyler. Buna rağmen Bohumil Hrabal hiçbir zaman Kundera kadar bilinen bir yazar olmamıştır. Edebiyatın vefasız yüzüyle Hrabal daha çok karşılaşmıştı belki de. Hrabal’ın, dünyaya geldiğu ülkeyi ve dilini terk etmemiş olmasının da bunda payı var. Bu ona dönem yazarları kadar tanınmışlık getirmez ama Hrabal bu durumu kendi lehine çevirmeyi başarır. Çek mizah anlayışının en iyi emsallarini yerelliğini muhafaza ederek verir Hrabal. Çekçenin yöresel değişikliklarını bir araya getirir, birahane sohbetlerinden nefis öyküler çıkarır, metaforları ile okuyucuları düş dünyasına sokuverir. Tüm bunlara rağmen kara mizahın cilvesi ‘yasaklı olma durumu’nu, o da yaşar.

Bohumil Hrabal – Sıkı Kontrol Edilen Trenler PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu