Teknoloji Kitapları

Çağdaş Doğa Düşüncesi PDF indir

Çağdaş Doğa Düşüncesi PDF indir, e-kitap sitemizde Çağdaş Doğa Düşüncesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. İshak Arslan tarafından kaleme alınan Çağdaş Doğa Düşüncesi kitabı 420 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Çağdaş Doğa Düşüncesi kitabını 9786055383091 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Çağdaş Doğa Düşüncesi kitap özeti, Çağdaş Doğa Düşüncesi pdf oku, Çağdaş Doğa Düşüncesi yandex, İshak Arslan e-kitap pdf, Çağdaş Doğa Düşüncesi PDF Drive, Çağdaş Doğa Düşüncesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Çağdaş Doğa Düşüncesi PDF Oku

Çağdaş Doğa Düşüncesi Kısa Özet

20. yüzyılın başlarında fizikte yaşanan iki ‘sıçrama’; İzafiyet ve Kuantum Teorileri, determinist-mekanist kabullere dayalı modern doğa düşüncesinin büyük mesafelerde, yüksek hızlarda ve atom altı düzeyde yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. 1900-1927 tarihleri içinde şekillenen ve yüzyılın ikinci yarısında bir Standart Model’e kavuşan bu iki kuram, Newtoncu doğa yasalarıyla iş gören modern fiziğin, tabiatı tasvir ederken kullandığı madde, hareket, sürekli olaraklik, sonsuzluk, uzay, zaman, enerji, atom gibi temel kavramlarını değiştirerek yeniden tanımlamış, böylece 20. yüzyılın başlarında çağdaş doğa düşüncesi doğmuştur. Çağdaş doğa düşüncesi, İzafiyet Teorisi ve Kuantum Teorisi’nin yol açtığı müthiş sonuçlarla birlikte, öte yandan yeni bir kozmoloji inşa ederken, diğer taraftan da madde ve gerçekliğin yapısına ilişkin çarpıcı bulgulara dayanarak yalnızca yeni bir fizik değil, bunun yanı sıra yeni bir bilim anlayışı da doğurmuştur. Bu kapsamlı değişim, zorunlu olarak etkileşim içinde olduğu felsefi, dini ve kültürel alanlara kadar uzanmış, nihayet yeni bir dünya görüşü cesametine ulaşmıştır.

Günümüzde, doğanın bu yeni algılanış tarzını ve başta fizik olmak üzere doğa bilimlerinin ortaya koyduğu çarpıcı sonuçları hesaba katmayan felsefi ve dini çabalar daha baştan kendilerini sınırlandırmış olacaktır. Yazarın amacı, 20. yüzyılda yolları doğa kavramında kesişen bilim, felsefe ve dinin iç içe geçen fazla yönlü ilişkilerine ışık tutmak, doğanın bu yeni kavranış tarzının içerimlerini incelemektir.

Çağdaş Doğa Düşüncesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu