Siyaset Kitapları

Çağdaş Siyasal Akımlar PDF indir

Çağdaş Siyasal Akımlar PDF indir, e-kitap sitemizde Çağdaş Siyasal Akımlar kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Aytekin Yılmaz tarafından kaleme alınan Çağdaş Siyasal Akımlar kitabı 484 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Çağdaş Siyasal Akımlar kitabını 9789756768266 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Çağdaş Siyasal Akımlar kitap özeti, Çağdaş Siyasal Akımlar pdf oku, Çağdaş Siyasal Akımlar yandex, Aytekin Yılmaz e-kitap pdf, Çağdaş Siyasal Akımlar PDF Drive, Çağdaş Siyasal Akımlar Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Çağdaş Siyasal Akımlar PDF Oku

Çağdaş Siyasal Akımlar Kısa Özet

Acaba postmodernizm bir temel bırakmadığı için demokrasi ortadan kalkacak mıdır? Veya Fukuyama’nın dile getirdiği üzere liberal demokrasi ve kapitalizm tarihin sonuna mı işaret etmektedir? Yoksa Vico’nun dile getirdiği üzere demokrasiden geri gidişler mi yaşanacaktır? Ya da Huntington’un dediği gibi üçüncü demokratikleşme dalgasından mı bahsedilecektir?

Eski Yunan ve Roma geleneği iktidarı kanun dışı yollarla ele geçiren kimselere tiran damgası vurup olumsuz nitelerken, doğuda iktidarın ele geçirilmesinin tanrının inayeti olarak algılandığı ve normal görüldüğü, bundan dolayı de iktidara basit bir şekilde el konulabildiği söylenmektedir. Genelde iktidar, dinî takdis ile meşrulaştırılmaya çalışılırken bugün diktatörler, geçmişte dinî takdisle sağlanan meşruluğu plebisiter seçimlerle sağlamaya çalışmaktadır. Touraine demokrasilerin ortak özelliğini; iktidarın sınırlanması, siyasal yöneticilerin halkın temsilcisi olması ve yurttaşlık olarak saymaktadır. Bu açıdan demokraside devletin üslubu da mühimdir. Herşeyden önce demokratik devlet vatandaşlarının kişiliklerini tanıdığı gibi, toplum da bireylerin rızasıyla oluşturdukları diğer toplulukları tanımaktadır. Zorlamaveyayalı merkeziyetçi yapıların özgürlük, sorumluluk ve yaratıcılığı yok ettiği hususunda kuvvetli bir anlayış bulunmakta ve bunun günümüzün sanayi sonrası toplum yapısıyla bağdaşmadığı söylenmektedir. Daha ötede ise postmodern gelişmelerin modernliğin temelini ve özne anlayışını da bozarak her şeyi yıkma eğiliminde olduğu vurgulanmaktadır.

Aytekin Yılmaz bu eserinde; siyasal alanla alakalı tartışmaları ele alıp tarihsel zamanda yaşanan yaklaşımlara yeni gündem maddelerini de katarak; örneğin komuniteryan arayışlar ve postmodern gelişmeler, insan hakları ve sivil toplum gibi konuları da demokrasi bağlamında incelemektedir.

Çağdaş Siyasal Akımlar PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu