Siyaset Kitapları

Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar PDF indir

Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar PDF indir, e-kitap sitemizde Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Baran Dural tarafından kaleme alınan Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar kitabı 560 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar kitabını 9786057931566 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar kitap özeti, Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar pdf oku, Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar yandex, Baran Dural e-kitap pdf, Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar PDF Drive, Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar PDF Oku

Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar Kısa Özet

Ansiklopedik tanımı itibariyle ideoloji, Siyasi yahut toplumsal bir doktrin meydana getiren ve bir hükümetin, bir partinin, bir sosyal sınıfın vb. hareketlerine yön veren düşünce ve görüşler sistemi şeklindedir. İngiliz solunun ünlü kalemi Hall, İdeoloji, sağduyuyu ‘kendiliğinden’ ideolojik ve bilinçdışı hale getirir. Nesnelerin niteliğini sağduyuyla öğrenemezsiniz: Sadece varolanlar içinde nereye uyabileceğini anlayabilirsiniz. Onu, kendi öncülleri ve varsayımlarının görünüşteki saydamlığı tarafından görünmez kılan bir ortam anlamıyla yapılandıran şey, bu garantiye alınmış olma niteliğidir açıklamasını getirmektedir (DICK, 1998: 17). İdeolojiye dönüldüğünde ele alınan kuramın bir temsil sistemi olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Althusser bu temsil şekilinin bilinçle bir ilgisi olmadığını ve algılanıp kullanılan nesneler vasıtasıyla insanları farkında olmadıkları bir zaman çerçevesinde etkilediğine inanır.

Elinizdeki kitap, genelde *fikirler demeti* olarak anlaşılan ideoloji kavramını, farklı boyutlar ekseninde tartışmak için hazırlanmıştır. Önce ideoloji – hegemonya – zıt hegemonya, tahakküm / direniş sistemlerinin bilgisi verildiğı ilk iki bölümden sonra, her siyasal ideolojiyi kendi özgün yaklaşımı içinde irdelemektedir. Sırasıyla en eski ideoloji olma özelliğini taşıyan liberalizmden başlayan eser, ardından muhafazakarlık / Türk muhafazakarlığı, faşizm / Nasyonal Sosyalizm gibi bölümleri içererek, milliyetçilik, sosyalizm – komünizm, sosyal demokrasi tartışmalarına ışık tutuyor. Faşizm – milliyetçilik tezleri ontolojik olarak birbirinden ayrıldığı gibi sosyalizm – Avrupa Komünizmi ve Ortodoks Marxist kuram da en ince ayrıntısına dek evreleriyle birlikte tanımlanıyor.

Kemalizm’in özgün bir *üçüncü yol* ideolojisi şeklinde ele alındığı kitabın son kısımlarında siyasal ideolojiler bahsinin güncel konularını oluşturan, küreselleşme – zıt küreselleşme, çok-kültürlülük, etnisite – kimlik – bağımlılık paradigmaları – çevreci hareketler – sanal ağ kaynaklı siyasal eylem kalıpları – LGBT topluluklarının siyasal eylem ve davranışları – politik tutumları gibi çağcıl konulara ışık tutuluyor. Bir ders kitabı olmasının bunun yanında siyaset – ideoloji – siyasal / sosyal konumlar üzerinde kafa yoranlar için el kitabı niteliğinde olma iddiasındaki *Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram – Yöntem – Güncel Tartışmalar*ı alakayla okuyacaksınız.

Çağdaş Siyasal İdeolojiler’de Kuram Yöntem Güncel Yaklaşımlar PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu