PDF

Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren PDF Oku indir

Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren kitabını araştırdık. Ayrıca Çağlar Sunay tarafından kaleme alınan Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren kitap özetinin yanı sıra, Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren pdf oku, Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren yandex, Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren e-kitap pdf, Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren PDF Drive, Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren PDF indir Oku

Siz de yaşamışsınızdır: Doğanın enginliğiyle karşı karşıya geldiğımız nadir anlarda yoğun kimi duygular, düşünceler dmeydana gelir içimize. Şehir ışıklarından uzakta, aysız bir gecede başımızı göğe kaldırdığımızda örneğin. Derin karanlığın içinde irili ufaklı, uzaklı yakınlı yıldızlar, bulutsu alanlar… Görkemli büyüklüğüyle büyüleyen ve kendimizi minicik hissettiren bir evren. Ama bununla çelişen başka bir duygumuz daha mevcuttur: Bu muazzam bütünün bir parçası olduğumuz hissi. Her ne kadar, bugün evrenin bir ürünü olduğumuzun bilgisine bilim yoluyla ulaşmış olsak da, evrenin bir parçası olduğumuz hissi, aynı gökyüzünü çağlar boyunca seyretmiş diğer insanlara da yabancı olmasa gerek. Belki mağarasının önünde gökyüzündeki meteor yağmurunu seyrederek heyecanlanan türümüzün ilk emsallarine bile. İnsanoğlunun gökyüzüyle baş başa kaldığı anların esinledikleri, anlama ve bilme tutkusuna rahatlıkla dönüşebilecek güçtedir. Bu nedenle astronomi, bilime en kolay yönelten ve bilim coşkusu yaşatmaya en olanak veren alanlardan biri gibi gelir, bana. Nitekim astronomi tarihi, büyük bir tutkuyla, geceler ve geceler boyu gökyüzünü gözlemleyen sayısız insanla doludur. Evrenle alakalı sahip olduğumuz en ufak bilgi kırıntısına bile, sayısız insanın değirmentaşını çatlatacak bir sabırla yaptıkları bu uzun gözlemler sonucu ve bu gözlemlerden ya gözlemleri yapanların veya başkalarının çıkarımlar yapması ve kuramlar oluşturması yoluyla varılmıştır. Çağlar Sunay, elinizdeki kitapta, bilimin, geçmişindeki yüzsenelerca yılın birikimiyle şimdilerde ulaştığı tüm bilgileri süzerek, bi hayli yalın bir evren portresi sunuyor. Sunay, ülkemizin sayıca bi hayli az, nitelikli popüler bilim yazarlarından biri. Okuruna keyifli, anlaşılır ve enteresan bir evren gezisi vaat ediyor: Dünya’mızın yakın etrafından başlıyor, Güneş Sistemi’ni paylaştığımız irili ufaklı tüm gökcisimlerini ve sistemimizi uzun uzun tanıtıyor; sayfalar ilerledikçe anlatımını Samanyolu Galaksisi’ne ve büyük ölçekli evrene doğru genişletiyor. Çerçeveler içinde tamamlayıcı yazılar, fotoğraflar, çizimler ve grafiklerle kitabın anlaşılırlığını çok yönlü destekleyerek, dört dörtlük bir evren kılavuzu çıkarıyor ortaya. Evrenin büyüleyiciliğini ve bilimin anlama coşkusunu okuruyla paylaşmaya hazır bekleyen bu kitabı, keyifle okuyacağınızı bekliyorum.

*** Elinizde nitelikli bir örneğini tutmakta olduğunuz “50 Soruda” dizisi, bilimin ve felsefenin temel kuramlarını ve alanlarını konu edinen, Türkiyeli bilim bireylerinın kaleme aldığı popüler bilim kitaplarından oluşuyor. Bu kitaplar, bilimin, anlaşılmaz, karmaşık, hayattan kopuk, soğuk, kuru ve teknolojiye indirgenmiş bir bilgi yığını olmadığını; tam tersine, evreni, doğayı, toplumu ve insanı anlamak için doğru anahtarlar sunan; bilme, öğrenme coşkusu uyandıran; en güvenilir bilgi kaynağı olduğunu ve sağlam bir düşünme yöntemi kazandırdığını gösterebilmeyi planlıyorlar. Bir aydınlanma hizmeti olarak tasarladığımız “50 Soruda” dizisinin 23 kitaplık listesinin tamamına ve bu kitapları edinebilmekle alakalı özel kampanya açıklamalarına, elinizdeki kitabın arka sayfalarından varabilirsiniz. Herkese bilim! Gökyüzü ve uzay, insanlar için her zaman ilgi çekici olmuştur. Gece gökyüzüne incelediğimizde adeta zamanın donduğu sonsuz ve soğuk bir boşlukta parlayan binlerce yıldız görürüz. Bu manzara ezelden beri hep aynı, hiç değişmeden duruyormuş gibidir. Ama gerçekte durum hiç de öyle değildir; hatta tersine içinde olduğumuz evren son derece enerjik ve değişkendir. Bu kitapta Güneş Sistemi’nin üyelerinden Evren’in yapıtaşı gökadalara, onların düzenlenişinden karanlık madde ve karanlık enerjiye kadar bir çok temel konu incelenmiştir. Amaç, gökbilim ve kozmoloji konularına ilgi duyanlara temel bilgileri derli toplu bir biçimde sunmaktır. Kitabın anlatımı olabildiğince yalın ve basit tutulmaya çalışılmış, içinde birkaç temel formülden başkasına yer verilmemiştir. Bu haliyle kitap baştan sona doğru okunabileceği gibi, istenen sorulara bakılan bir başvuru kitabı olarak da kullanılabilir. *** Bu kitabın hazırlanması sürecini birkaç kez uzatmama karşın, nezaketi hiçbir zaman elden bırakmayan kıymetli yayıncım Nalân Mahsereci ve Ender Helvacıoğlu’na ve de kitabın yaratım sürecindeki kıymetli katkılarından dolayı dostlarım Necmi Buğdaycı ile Muzaffer Özgüleş’e ve beni her zaman yürekten destekleyen eşim Hacer Sunay’a en içten teşekkürlerimi sunarım.

Çağlar Sunay – 50 Soruda Evren PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu