PDF

Cahit Kayra – Sevr Dosyası PDF Oku indir

Cahit Kayra – Sevr Dosyası PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Cahit Kayra – Sevr Dosyası kitabını araştırdık. Ayrıca Cahit Kayra tarafından kaleme alınan Cahit Kayra – Sevr Dosyası kitap özetinin yanı sıra, Cahit Kayra – Sevr Dosyası pdf oku, Cahit Kayra – Sevr Dosyası yandex, Cahit Kayra – Sevr Dosyası e-kitap pdf, Cahit Kayra – Sevr Dosyası PDF Drive, Cahit Kayra – Sevr Dosyası Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Cahit Kayra – Sevr Dosyası PDF indir Oku

Dünya 21. yüzyılın ilk senelerını yaşıyor. Bu yeni yüzyıl şimdiden düşünemeyeceğimiz, düşleyeme-yeceğimiz kadar büyük değişikliklere gebe olacak. Savaş sonrası zamanda bizi şaşırtan hatta korkutan buluşlar, radarlar… mikroskobik yongalar… bilgisayarlar… internetler… anakaralar arası füzeler… uzayda dolaşan astronotlar… Jüpiter’e gönderilen uzay gemileri. Belki, önümüzdeki yüzyılın yarısına varmadan bunların hepsi teknolojik kadrodan çıkmış olacak. Yerlerini başkaları alacak. Yaşadığımız zamanda dünya topluluklarına egemen olmaya başlayan süper topluluklar hem nitelik hem de nicelik yönünden daha da güçlenecekler. Ulus, toplum ve yönetim kavramları ve kaideleri da şimdi bilemeyeceğimiz, anlayamayacağımız şekiller kazanacak. Değerler değişecek. 20. yüzyılın değerleri yerine 21. yüzyılın değerleri geçecek. Fakirliğin ve zenginliğin ölçüleri değişecek. Çünkü bütün değerlerin ölçüsü İnsan’dır ve İn-san’ın yapısı da değişecektir. Biz, Türk toplumu, böylesine bir geleceğin eşiğinde, tükenmiş bir kültürden güç alarak günümüzün poblemlerina yanıt arıyor gibiyiz.

Türk aydını ise sokakta, işyerinde, evinde, gününü, gecesini gerçek sorunlara yanıt bulamamanın tedirginliği içinde yaşıyor. Oysa bundan seksen yıl önce bir büyük adam Türkiye’yi çöküp gittiği çukurun dibinden çıkarırken ülkenin poblemlerinı ve geleceğini düşünmüş ve Batı dünyasını şaşırtan, düşündüren Cumhuriyet Türkiye’sini kurmuştu. Yıllar geçti. Bugünlere geldik. Hem gülünecek hem de ağlanacak hallere düştük. Dünya sürekli olarak atılımlar ve değişimler peşinde. Türkiye ise sarıklı, cüppeli din tacirleri ile okumuş Cumhuriyet ve Atatürk zıtlarının, Doğulu, Batılı düşmanlarının elbirliği yaptığı bir yıkıcı kampanyanın estirdiği fırtınalar içinde savrulmaktadır. 1920’lerde Türkiye’yi Sevr batağına getirenler ülkeyi bugün de o batağa geriletmeye çalışmaktadırlar. Acıklı olan şey, bunca tehlikeli yollardan şimdiye kadar gelmiş olan Türk halkının bu olumsuz gelişmeye karşı yetersiz tepki göstermesi, olan bitenleri duyarsızlıkla karşılama-sıdır. Bu duyarsızlık, düşünen Türk insanını farklı zamanlarda umutsuzluk kıyılarına kadar getiriyor. Nereye kadar gerileme… Bu sorunun yanıtı da bellidir. Sevr’e kadar. Sevr Antlaşması adı verilen ve Türkiye’nin kanına ekmek doğramayı amacında olan bir skandal Antlaşmasının kurmak istediği yüz karası düzene kadar. Altı yüz yıllık Osmanlı İmparatorluğu Sevr’de sona ermiştir. Tükenişin son aşamasındaki Antlaşma etrafındaki öykülerde iki güç savaşmıştır: Yabancıların ile onlarla işbirliği yapan yerli bilinçsiz aymazların ve din yobazlarının temsil ettiği bencillik, açgözlülük.

Mustafa Kemal’in ve dostlarının temsil ettiği özveri ve erdem. Bu kitapta bu iki gücün geçmişteki boğuşmasını anlatmaya çalıştım. Mustafa Kemal’in kişiliği hususunda çözümlemeler yapmadım. Gerçekte Birinci Dünya Savaşı sonrası Kurtuluş Savaşı, ateşkesler, antlaşmalar zamanında Atatürk’ün yeri her şeyin üzerindedir. Ama benim konum Türkiye’yi Sevr Antlaşması’na getiren insanlar ve o günlerin ortamı ile, onu bu yüz karası felaketten kurtaran bireylerin neler yaptıklarını anlatmanın sınırları içinde tutulmuştur.

Cahit Kayra – Sevr Dosyası PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu