PDF

Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler PDF Oku indir

Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler kitabını araştırdık. Ayrıca Carl Gustav Jung tarafından kaleme alınan Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler kitap özetinin yanı sıra, Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler pdf oku, Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler yandex, Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler e-kitap pdf, Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler PDF Drive, Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler PDF indir Oku

“Kendi ruhuna bir teleskopla baktı. Düzensiz gibi görülenleri gördü ve güzel yıldız kümeleri gibi gösterdi ve bilincine dünyaların içinde gizli dünyalar kattı.” COLERIDGE, Defterler Bu kitabın oluşmasındaki ilk adım, 1956 senesinde, Eronos Konferansı sırasında atılmıştı. Yayımcı Kurt Wolff, Zürich’ten gelen dostlarıyla konuşurken New York’taki Pantheon Kitabevi’nin, C.G. Jung’un özgeçmişini yayımlamasını çok arzu ettiğini dile getirdiğinde Jung’un çalışma dostlarından Dr. Jolande Jacobi bu işi benim yapmamı önermiş. Bu işin hiç de kolay olmadığını hepimiz biliyorduk, çünkü Jung, özel yaşamını ortaya sermeyi sevmeyen bir insandı. Bunu herkes bilirdi. Karar vermesi, kuşkuları sebebiyle çok uzun sürdü ama kararını verdikten sonra her hafta bir öğle saatlerinden sonrasını bana ayırdı. Günlük programının yoğunluğu ve hızlı yorulduğu düşünülürse (o zamanlar seksen yaşını geçmişti) bu, bi hayli uzun bir zaman sayılır. 1957 baharında çalışmaya başladık. Kitabın bir biyografi değil de, Jung’un anlattığı bir özgeçmiş olması önerilmişti. Bu öneri kitabın şekilini oluşturdu. İlk günlerde, yalnızca sorular soruyor ve Jung’un anlattıklarını not ediyordum.

Bir süre sonra, ilk etaptaki çekingenliği yok oldu ve işe sarıldı. Giderek git gide artan bir alakayla kendisini, düşlerini, kişiliğinin gelişmesini ve düşüncelerini anlatır oldu. Yıl sonunda, olumlu tutumumuz mühim bir adım atılmasına yol açtı. Uzun bir içsel çalkantıdan sonra uzun zamandır gizli kalmış çocukluk imgeleri su yüzüne çıkmaya başladı; onların, yaşlılığında yazdığı kitaplarla bağlantısı olduğunu hissediyor ama tam bir bağlantı kuramıyordu. Bir sabah bana, çocukluk anılarını ayrı anlatmak istediğini dile getirdi. O güne dek, ilk anılarıyla ilintili bir çok şey anlatmıştı ama öyküsünde kopukluklar vardı. Beklenmedik kararı çok işe yaradı, çünkü yazarken ne denli gergin olduğunu biliyordum. İçinden geldiğine emin olmasaydı böyle bir işe kalkışmazdı. Bu, özgeçmişini anlatmasının iç dünyasında onaylandığını ispatlıyordu. Bu gelişmeden sonra, şöyle dediğini yazmışım: Benim kitaplarımın her biri kaderin isteğidir. Yazma işleminde beklenmedik şeyler olur, önceden kendime bir yol saptayıp yazamam. Bu özgeçmiş de, baştan düşündüğümden fazla değişik bir yere yöneldi. İlk anılarımı yazmak zorundayım, çünkü onları bir gün bile ihmal etsem hoş olmayan fiziksel belirtiler başlıyor. Çalışmaya başlar başlamaz bunlar yok oluyorlar ve zihnim berraklaşıyor Nisan 1958’de, Jung, çocukluk, okul senelerı ve üniversitedeki yaşantısıyla alakalı üç bölümü bitirdi. İlk önce bunları, “Yaşamımdaki İlk Döneme Ait Olaylar” başlığı altında topladı.

Bu bölüm, 1900 senesinde üniversiteden mezun olduğu döneme kadardı.

Carl Gustav Jung – Anılar, Düşler, Düşünceler PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu