PDF

Carl Gustav Jung – Dört Arketip PDF Oku indir

Carl Gustav Jung – Dört Arketip PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Carl Gustav Jung – Dört Arketip kitabını araştırdık. Ayrıca Carl Gustav Jung tarafından kaleme alınan Carl Gustav Jung – Dört Arketip kitap özetinin yanı sıra, Carl Gustav Jung – Dört Arketip pdf oku, Carl Gustav Jung – Dört Arketip yandex, Carl Gustav Jung – Dört Arketip e-kitap pdf, Carl Gustav Jung – Dört Arketip PDF Drive, Carl Gustav Jung – Dört Arketip Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Carl Gustav Jung – Dört Arketip PDF indir Oku

Tıp ve psikiyatri kökenli bir ruh çözümlemecisi olan Jung’un, psikolojik tiplemeler, kompleksler teorisi ve sözcük çağrışım testi gibi özgün bilimsel katkıları günümüz psikolojisi ve psikiyatrisi içinde hâlâ yerini korumaktadır. Bunun ötesinde, bugün Jung’u bir ekol olarak anmamızın nedeni, bütün insan bilimlerine yansıyan türev ve etkileriyle “simge” bölgesindeki çalışmaları, ve kişisel veya kolektif bilinçdışının enerjiklerini ve görüngülerini irdeleyen yapıtlarıdır. Jung dü şüncesinin antropolojiden teoloji ve felsefeye, etnolojiden sosyolojiye çok geniş bir alanda kalıcı izleri mevcuttur. İnsan, insan-olmak hususunda bir anlatıya giriştiğinde, irdeleyeceği hep kendisi olacaktır. Bu kendini-anlatma, anlatının hem içinde, hem de şekilinde içkindir. Hiçbir özgün kuram öteki’nden çıkmaz. Her şey “kendi”nin kuramıdır. Öteki, fakat bir ilişki sürecinde, öteki’nde kendini bulmak ve oluşturmak içindir. Metis’in psikiyatri-ve-psikanaliz-klasikleri-serisi “Ötekini Dinlemek”, C. G. Jung ile kendisini tekzip ediyor. Serinin elinizdeki kitabının yazarı Carl Gustav Jung (1875-1961) apaçık bir ” kendi”-merkeziyetçi-kuramsallık şahikasıdır: Yaşamım bir anlamda, yazdıklarımın özünü oluşturuyor, yazdıklarım yaşamımın özünü değil. Kişiliğim ve yazma şekilim bir bütün. Tüm düşüncelerim ve çabalarım bunun yanı sıra ‘ben’im. Bu nedenle, özgeçmişim ‘ben’in yalnızca ufak bir parçası.

(Jung 2001: 14) Yaşamım, ortaya koyabildiğim bilimsel yapıtlardır. İkisi de aynı şey demek. Yapıtlarım, içsel gelişmemi açıkladıkleri için yaşam yolumdaki belli durak noktaları olarak değerlendirilebilirler… Yazdığım her şey, içsel bir zorunluluğun sonucuydu. Kaynakları da kaderimde olan bir zorlama. Yazdıklarım bana içimden saldıran şeylerdi… Beni harekete geçiren ruhun konuşmasına izin verdim… (Jung 2001: 231-2) Jung için eğer kategorik bir “öteki” tanımlaması yapacaksak, öteki’ni, Jung’un “kendi”sindeki, benliğinden öte duran ve nesnellik tanıdığı Ruh-içeriklerinde aramamız gerekiyor. Kitabın başlığı “Dört Arketip” bu hususta mühim ipuçları veriyor.

Carl Gustav Jung – Dört Arketip PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu