PDF

Cemal Süreya – 99 Yüz PDF Oku indir

Cemal Süreya – 99 Yüz PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Cemal Süreya – 99 Yüz kitabını araştırdık. Ayrıca Cemal Süreya tarafından kaleme alınan Cemal Süreya – 99 Yüz kitap özetinin yanı sıra, Cemal Süreya – 99 Yüz pdf oku, Cemal Süreya – 99 Yüz yandex, Cemal Süreya – 99 Yüz e-kitap pdf, Cemal Süreya – 99 Yüz PDF Drive, Cemal Süreya – 99 Yüz Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Cemal Süreya – 99 Yüz PDF indir Oku

Yoğun arkadaşlıklarda tarih düşmem. ‘İlk’lerin önemi yoktur. Tıpkı Cemal’de olduğu gibi. Aydınlık, güler yüzü, donmuş bir kare gibi hâlâ belleğimde. Gördüğüm, bürokrata en benzemeyen bürokrat. Elindeki çantada bence teftiş raporlarından, ömür törpüsü dosyalardan çok şiirler, yazılar, çeviri müsveddeleri vardı. Kızdığını, köpürdüğünü görmedim, fakat gözlerindeki sonbaharı keşfederdim. Konuşurken hep ufukta bir yere bakardı, şiir galaksisinin hareketlerini gözlediğini düşünürdüm. Hülyalı bir bakış. Şiiri çok severdi. Bir şair için söylenebilecek bu en sıradan söz, Cemal Süreya’da başka bir anlam kazanır bence. Başına konan devlet kuşlarını kovmuş, şiirin muhafaza edilmesiz serçesini baş tacı etmişti. Konuşması çoğu zaman, ölçüsüz uyaksız mısralar gibiydi. Ya düzyazısı? Şiiri kadar iyi. Zekâsı, satırlarda ironik bir tavırla parlayıverirdi.

Onun 99 Yüz’deki tasvirleri, tespitleri, düzyazının kısırdöngüsüne karşılık, imge dünyasına yanaşıyor. 99 Yüz’deki bazı tipleri anlatırken, mensur şiirin kapısını çalmış. 99 Yüz’ün atında ne yazılı? İzdüşümler/Söz Senaryosu. Gerçekten de 99 Yüz, bir izdüşümler toplamıdır. İzlenimlerin tanıklığıdır. Gördükleriyle, okuduklarıyla, duyumlarıyla, gözlemleriyle oluşturduğu bir tür kimlik kartı. Kimileri bu kartı bir iftihar levhası gibi yanında taşıyacak, kimileri de saklamak için yorgun düşecek. İyi şair bunun yanı sıra iyi de bir arkeologdur. Yüze vuranları da görür, dibe çökenleri de. 99 Yüz’de bulunan insanlar ile ilgili Cemal Süreya’yı okumadan karar vermeyin, yanılgıya düşersiniz. Mülkiyeli Cemal Süreya, onların siyaset karnesini doldurur, ikmale kalanlar, tard edilenler, hep sınıf birincisi olanlar… Siyaset dünyasından bireyler ilk kez bir şairin fantastik bakışından, ironik süzgecinden geçiyorlar. Geriye ne kalıyor? Kimilerinden bizim de yararlanacağımız birikim, kimilerindense birikinti. Turgut Özal, Süleyman Demirel, Deniz Baykal, Türkân Şoray, Güngör Bayrak, Cihat Burak… İlk kez insanlar antolojisinde buluştuler. Ortak noktaları neydi? Aynı toplumun ürünleri, alanlarının simgeleri olmaları. Onları okurken, prototiplerden yola çıkıp bu toplumun anatomisini çıkarabilir misiniz? Evet.

Biraz bilgi, biraz zekâ, biraz sezgi yeter. 99 Yüz’ü yazarken güneş saati kullanmış Cemal Süreya. Kimileri çiğ ışık altında daha çok sırıtıyorlar defolarıyla, kimileriyse günbatımında daha romantik, daha insancıl görünüyorlar. Karanlıkta kalanlara gelince… Hades’e inenlerin de rehberidir.

Cemal Süreya – 99 Yüz PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu