PDF

Cemal Süreya Üstü Kalsın PDF Oku indir

Cemal Süreya Üstü Kalsın PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Cemal Süreya Üstü Kalsın kitabını araştırdık. Ayrıca Cemal Süreya tarafından kaleme alınan Cemal Süreya – Üstü Kalsın kitap özetinin yanı sıra, Cemal Süreya – Üstü Kalsın pdf oku, Cemal Süreya – Üstü Kalsın yandex, Cemal Süreya – Üstü Kalsın e-kitap pdf, Cemal Süreya – Üstü Kalsın PDF Drive, Cemal Süreya – Üstü Kalsın Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Cemal Süreya Üstü Kalsın PDF indir Oku

Cemal Süreya’nın seçmelerini hazırlarken, çok zorlandım, çünkü kitap belli bir sayfa sayısı ile sınırlıydı. Bazı şairler var ki, onlardan birkaç şiir seçersiniz, düşüncenizde, belleğinizde kalanlar öne çıkar, diğerlerini siz de, okur da unutmuştur. Cemal Süreya’nın bütün şiirlerini seçmelere almak isterdim, çünkü hepsi aklımdaydı, ezberimdeydi. Her iyi şairi, ben şiir kuramlarıyla, poetika, nesnel ölçütler toplamı ile değerlendirmiyorum.

Onun şiirini, eleştirinin katı süzgecinden geçirmek, kurallar bütününü uygulamak, şiirinin kırılganlığına aykırıdır. Ama bu onun şiirinin zayıflığını göstermez, böyle bir şeyi aklımdan bile geçirmem.

Hayatıma/yaşamımıza/yaşamınıza sızabilmiş şairlerden biridir Cemal Süreya. Şiiri kadar düzyazısı da usta işidir. Acaba onlara düzyazı şiir, eski deyişle mensur şiir denilebilir mi? Şüphesiz evet. Neyi yazardı, şiirindeki belirgin tema’lar nelerdi, şiire, daha mühimsi insana, Türkiye’ye nasıl bakardı? Yaşamımızın rengârenk öyküsü şiirle böyle yazılabilirdi fakat. Aşk mı, toplum mu, güney mi, kuzey mi, Türk mü, Kürt mü? Şiirinin önünde geçerliğini yitiren sıradan sorular.

Ne zaman canım şiir okumayı çekse mutlaka bir Cemal Süreya okurum, çünkü benim bütün hallerimi bir dizede anlatmıştır. Minimal sözünü kullanmamalıyım ama, şiirin aza indirgeme çalışması olduğunu o iyi bilir, şiirinde fazlalık yoktur. Hele mısra-ı berceste, divan şiirinden sonra onda hakimiyetini sürdürmüşür. Yalnız bireysel konumumu değil, konum parantezindeki her şeyimi onun şiirinde bulurum.

Zor kazanılan yalınlık, onun şiirini algılayan herkesin aklına gelmelidir. Eskilerin dile getirdiği gibi, sehl-i mümtenî onun şiirinde en güzel emsallariyle karşımıza çıkar. Önsözü, girişi yazarken, ne önceki yazdıklarıma baktım, ne kitaplarına. Şöyle düşündüm. Bir yerdeyim ve bana biri yaklaşıp Cemal Süreya nasıl bir şairdi sorusunu yöneltiyor. Bildiklerimi unutmuşum, başlıyorum bilmediklerimi anlatmaya. Çünkü Cemal Süreya şiiri bildiklerimizin ötesine geçer, bilmediklerimizin sahrasında, Nil’i aramaya bırakır bizi. Şiir yorgunu olmak ne güzel. Aradığını bulmak… Çok garip gelir bana, hele bir şiir yolcusunun rehber araması… Gideceği yeri bilenlerle şiirin ne ilgisi var.

Cemal Süreya – Üstü Kalsın PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu