PDF

Cemal Süreya Üvercinka PDF Oku indir

Cemal Süreya Üvercinka PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Cemal Süreya Üvercinka kitabını araştırdık. Ayrıca Cemal Süreya tarafından kaleme alınan Cemal Süreya – Üvercinka kitap özetinin yanı sıra, Cemal Süreya – Üvercinka pdf oku, Cemal Süreya – Üvercinka yandex, Cemal Süreya – Üvercinka e-kitap pdf, Cemal Süreya – Üvercinka PDF Drive, Cemal Süreya – Üvercinka Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Cemal Süreya Üvercinka PDF indir Oku

Cemal Süreya (Cemalettin Seber; 1931, Erzincan – 9 Ocak 1990, İstanbul) 1954’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik görevlerinde bulundu; 1965’te ayrıldığı müfettişlik görevine 1971’de yeniden döndü; 1982’de müşavir maliye müfettişliğinden emekli oldu. Ağustos 1960’ta başladığı ve yalnızca dört sayı çıkarabildiği Papirüs dergisini, Haziran 1966-Mayıs 1970 arası 47, 1980-81 arası iki sayı daha çıkardı. 1978’de Kültür Bakanlığı’nda Kültür Yayınları Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapan Cemal Süreya, emekli olduktan sonra, yayınevlerinde danışman ve ansiklopedilerde redaktör olarak çalıştı.

Birçok dergide yazıları ve şiirleri yayımlandı; bunun yanı sıra Oluşum, Türkiye Yazıları, Maliye Yazıları dergileri ile Saçak dergisinin kültür-sanat bölümünü bir süre yönetti. Politika, Aydınlık, Yeni Ulus ve Yazko Somut gazeteleri ile 2000’e Doğru dergisinde köşe yazıları yazdı. İkinci Yeni hareketinin ileri gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya’nın ilk şiiri “Şarkısı-beyaz”, Ocak 1953’te Mülkiye dergisinde yayımlanmıştı.

Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü kondu. Feyza Perinçek ve Nursel Duruel, şair üzerine bir biyografik inceleme hazırladılar: Cemal Süreya / Şairin Hayatı Şiire Dahil (1995). 1997 senesinde da Cemal Süreya Arşivi yayımlandı. 1931 doğumlu, ilk şiiri (“Şarkısı Beyaz”) daha beş yıl önce (8 Ocak 1953) ve üstelik bir meslek grubunun dergisinde (Mülkiye Fikir ve Sanat Dergisi) yayımlanmış bir şair olan Cemal Süreya’nın ilk kitabı Üvercinka 1958 Şubatında çıktığında, onun bu kitapla çağcıl Türk şiirinin en fazla konuşulan, en fazla tartışılan akımlarından (akım olup olmadığı üzerinde anlaşmaya varılamasa bile günümüz şiirine kadar uzanan etkilerini kimsenin hafife alamadığı) İkinci Yeni’nin öncülerinden biri bulunacağını şairin kendisi de bir başkası da bilemezdi şüphesiz.

Şairine böyle bir “ün ve efsane” getiren ve (Arif Damar’ın İstanbul Bulutu ile birlikte) 1958 Yeditepe Şiir Armağanı’nı kazandıran bu kitap, yayımlandığı günden bu yana, dünya şiir tarihinde pek az ilk kitaba nasip olan bir efsane aylasıyla çevrili durumda. Yayımlanışının 50. senesinde, Üvercinka’nın bir özel baskısını paylaşmak istedik: Hepsi numaralı 2000 nüshalık tek bir basım.

Cemal Süreya – Üvercinka PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu