PDF

Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi PDF Oku indir

Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi kitabını araştırdık. Ayrıca Cemil Meriç tarafından kaleme alınan Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi kitap özetinin yanı sıra, Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi pdf oku, Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi yandex, Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi e-kitap pdf, Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi PDF Drive, Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi PDF indir Oku

Zavallı şair… Bülbül hamûş, havz tehî, gülistan harab diye inliyordu. Ne bülbül kaldı, ne havz. Toplum zıvanadan çıkmış. Cinayet cinayeti kovalıyor. Akıl susmuş ve mefhumlar cehennem! Bir raks içinde tepinip duruyor. Sloganlar yönetiyor insanları. İdeolojiler yol gösteren birer harita değil, idrâke giydirilen deli gömlekleri. Aydın dilini yutmuş; namlular konuşuyor. Bir kıyametin arifesinde miyiz acaba? Dünyayı Şeytan mı yönetiyor? Düzeni büyücüler mi bozdu? Bu kördüğümü çözecek İskender nerede? Tarihlerin tanımadığı bir tahrip cinneti karşısındayız. Sosyal bir kuduz yahut kanser. Bu sinsi, bu kancık, bu sürekli olarak boğazlaşmaya anarşi demek hata. Anarşi saman alevi gibi yanıp söner. Her ülkede, her çağda, her düzende belirebilir: fitne, fesat, kargaşa. Anarşizm desek dü-pe düz münasebetsizlik. Anarşizm, bir dünya görüşüdür.

Tutarlı bir felsefesi, gözüpek havarileri, ölümle alay eden kahramanları mevcuttur. Anarşizm, hürriyet aşkıdır; insanın asaletine ve yüceliğine inanıştır; tek kusuru hiçbir zaman gerçekleşmemiş ve gerçekleşemiyecek olması. Anarşizm Avrupa’nın rezil ve yalancı medeniyetini yokedip bahtiyar bir çağın yaratıcısı olmak hülyâsıdır. Nihilizm? Nihilizm, Anarşizm’in Çarlar Rusya’sında aldığı isim. Batı, bizim yaşadığımız faciaya şahit olmamış ama ekranlara gelecek diye tir tir titrediği bu felâketin adını koymuştur: Anomi. Anomi: şuursuzluk. Anomi, bütün değerlerin tepetaklak olması, çürüyüş, çöküş… Aydının görevi: karanlıkları aydınlatmak. Yazık ki o da kasırganın içinde. Sokaklarda kardeşleri, çocukları boğazlaşırken soğukkanlılığını nasıl koruyabilir! Evet, ama görev görevdir. Önce kafalardaki keşmekeşi dağıtmağa; metafizik birer orospu olup çıkan kaypak, hain, aldatıcı mefhumlara ışık tutmağa çalışalım. Bu araştırma zifiri bir karanlıkta çakılan kibrit… Kuledeki nöbetçinin feryadı.

Cemil Meriç – Bir Facianın Hikayesi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu