PDF

Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı PDF Oku indir

Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı kitabını araştırdık. Ayrıca Charles Baudelaire tarafından kaleme alınan Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı kitap özetinin yanı sıra, Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı pdf oku, Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı yandex, Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı e-kitap pdf, Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı PDF Drive, Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı PDF indir Oku

Charles Baudelaire 1821 senesinde Paris’te doğar, ufak yaşta babasını yitirir. Annesinin 1828’de Binbaşı Aupick’le evlenmesi yaşamını altüst eder. Liseyi bitirmesinden sonra, gerek annesi, gerek artık bir general olan üvey babası onun toplum içinde seçkin bir yer edinmesini isterler. Ama Baudelaire seçimini çoktan yapmıştır, hiçbir zaman da değiştirmez: yazın adamı olacaktır. Erginlik yaşına gelir gelmez de bağımsız bir yaşam sürmeye başlar. Gérard de Nerval başta olmak üzere, döneminin birtakım ünlü ozan ve yazarlarıyla dostluk kurar. Değişik gazete ve dergilerde yazın ve sanat eleştirileri, büyük bir hayranlık duyduğu Edgar Allan Poe’dan çeviriler yayımlar. Eleştirmen olarak, döneminin ilerisindedir, döneminin ressamlarını, ozan ve romancılarını çağdaşlarından çok daha doğru değerlendirir. Misal verilecek olursa, bugün olduğumuz noktadan bakılınca, Balzac’ı çağdaşları içinde en iyi anlayanlardan birinin Baudelaire olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra, ağır ağır, şiirleriyle dikkati çekmeye başlar. 1850’ye doğru, yazın çevrelerinde, Baudelaire’in bir şiir kitabı hazırlamakta olduğu söylenir. Les Lesbiennes gibi, Les Limbes gibi adlardan söz edilir. En sonunda, 1855 senesinde, ünlü La Revue des Deux Mondes ozanın on sekiz şiirini yayımlar. Bu on sekiz şiirin de enteresan bir başlığı mevcuttur: Les Fleurs du Mal (Kötülük Çiçekleri). İki yıl sonra, 1857’de, Baudelaire aynı başlık altında bir şiir kitabı yayımlar.

Dünyanın en ünlü on şiir kitabını seçmek üzere bir soruşturma yapılacak olsa, Les Fleurs du Mal kesinlikle bu on kitap içinde yer alır. Ama 1857 senesinde Fransa’da bile hemen hiç yankı uyandırmaz. Kitaba nerdeyse yalnızca savcılar ilgi gösterir ve içindeki altı şiiri açık saçıklık gerekçesiyle yasaklarlar. Kitap 1861 senesinde yagizli tutulan şiirler çıkarılıp bir çok yeni şiir eklenerek yeniden yayımlanır. 1868 senesinde birkaç eklemeyle yeni bir baskı daha yapılır. Bunun yanı sıra, 1866 senesinde, korkunç bir hastalık ozanın yazma yetisini alıp götürmüş, bu yıkımı konuşma yitimi izlemiş, 31 Ağustos 1867’de de Baudelaire ölmüştür. Lakin, ölümünden sonra, Baudelaire’in etkisi her geçen gün biraz daha artar; her geçen gün öncü niteliği biraz daha kesinlenir. Kendisinden öncekiler, yani romantikler, coşkuya, kişisel duygulara öncelik vermiş, kişisel yeteneğe inanmış, bu arada, farklı zamanlarda topluma yol göstermeyi bile denemişlerdir. Baudelaire’se, Poe’nun yolunu seçer: aşırı hassasktan, abartıdan kaçınır, esini değil, çalışmayı önemser, kimseciklere yol göstermeye kalkmaz, yalınlığı, yoğunluğu, kısalığı yeğler. Ona göre, şiirin ana alanı insan, insanın derin ve enteresan iç yönelimleri, ülküsellik tutkusu, sizinle derinden derine ilişkiler kurma çabasıdır. Böylelikle, örneğin çok ünlü “Correspondances”ında bu gizemli evrenin kapısını aralarken, öte yandan da kendisinden sonra gelecek simgecilik akımını ve Verlaine’i, Rimbaud’yu, Mallarmé’yi muştular. Bunun yanı sıra, bizim kanımıza göre, öncü bildiği Edgar Poe’yu da bi hayli fazla aşar.

Charles Baudelaire – Paris Sıkıntısı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu