PDF

Charles Darwin – Türlerin Kökeni PDF Oku indir

Charles Darwin – Türlerin Kökeni PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Charles Darwin – Türlerin Kökeni kitabını araştırdık. Ayrıca Charles Darwin tarafından kaleme alınan Charles Darwin – Türlerin Kökeni kitap özetinin yanı sıra, Charles Darwin – Türlerin Kökeni pdf oku, Charles Darwin – Türlerin Kökeni yandex, Charles Darwin – Türlerin Kökeni e-kitap pdf, Charles Darwin – Türlerin Kökeni PDF Drive, Charles Darwin – Türlerin Kökeni Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Charles Darwin – Türlerin Kökeni PDF indir Oku

Canlı türlerinin oluşumu ve evrimi hususundaki popüler tartışmaların, örneğin izafiyet teorisi ile ilgiliki tartışmalardan çok daha yoğun ve her zaman güncel olmasının basit bir nedeni mevcuttur. Einstein’ın teorisi insanlar ile ilgili değildir, insan adı verilen canlı varlığın varoluş hikâyesiyle ilgilenmez, dinsel dogmalar ile ilgili dolaysız bir tartışma başlatmaz. Darwin’in evrim teorisi ise, onu dile getirip getirmemekte bin bir tereddüt yaşamış olan kurucusunun kendisinden başlayarak, her zaman bir tabuya dokunup dokunmama korkusuyla bir arada ilerlemiştir. Bilimden fazla inançları ilgilendirmiş, felsefenin ve ahlakın tartışma alanlarını zorlamıştır. Evrim Teorisi, Türkiye’de 1872 senesinde, ünlü romancı, düşünce ve siyaset adamı Ahmet Mithat Efendi tarafından tanıtılmıştır. Ahmet Mithat Efendi, Darwin Teorisini kendi laik, modernist kültür anlayışına uygun bulduğu için tanıtır ve savunurken, bunun yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu içinde ilk kez, insan varlığının kaynağı ile ilgili soyut, felsefi tartışmaları, bilime dayanan bir açıklama üzerinde yeniden kurmaveya girişmiş oluyordu. Kuşkusuz, eksik ve yanlışlarla dolu bu tanıtım, teoriyi, halk içinde yayıldığı biçimde, insanın maymundan geldiği şekilinde özetliyordu. İşin doğrusu, Ahmet Mithat Efendi’yi ilgilendiren asıl sorun, insanın kökeni hususunda Darwin’in gerçekte ne dile getirdiği değildi. Bundan dolayı, teoriyi tüm boyutlarıyla incelemek ve anlatmak gibi bir derdi de olmamıştı. Bir pozitivist olarak Ahmet Mithat Efendi, eğitimin bazı insanları diğer insanlardan farklı biçimde geliştireceğini, seçkinleştireceğini ve toplumsal ilerlemenin de bu seçkinlerin öncülüğünde gerçekleşebileceğini düşünüyordu. Evrim Teorisi, özellikle de “doğal eleme” teorisi, onun toplum ve eğitim ilişkisi ile ilgiliki bu düşüncelerini ispatlar, en azından destekler görünüyordu. Ne var ki, Osmanlı basınında ve aydınlar içinde Ahmet Mithat Efendi’nin söylemek istedikleri değil, kelimelerinin en kaba biçimde karikatürleştirilmiş şekili hararetli tartışmalara yol açtı. Günümüzde bile Evrim Teorisinin hâlâ maymundan türeyip türemediğimiz ekseninde tartışılmasının uzak geçmişimizdeki başlangıç noktası burasıdır. Nihayet bu tartışma bir sansür kararıyla noktalanmış ve “Ahmet Mithat Efendi’nin maymunlarından her ne surette olursa olsun söz etmek” resmen yasaklanmıştır. Düşünce özgürlüğü tarihimize “Maymun meselesi” olarak geçen bu olaydan sonra, İmparatorluğun yıkılmasına kadar Darwin’den söz eden olmamış, Cumhuriyet zamanında ise, 1930’lu senelera kadar hatırlanmamıştır.

Bu dönem, Türkiye’de ırkçılığın, “Türk Kafatası” üzerine incelemelerin hız kazandığı dönemdir. Darwin bir kez daha siyasal amaçlarla gündeme getirilmiştir.

Charles Darwin – Türlerin Kökeni PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu