Tarih Kitapları

Coğrafya PDF indir

Coğrafya PDF indir, e-kitap sitemizde Coğrafya kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Arild Holt – Jensen tarafından kaleme alınan Coğrafya kitabı 352 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Coğrafya kitabını 9786059996112 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Coğrafya kitap özeti, Coğrafya pdf oku, Coğrafya yandex, Arild Holt – Jensen e-kitap pdf, Coğrafya PDF Drive, Coğrafya Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Coğrafya PDF Oku

Coğrafya Kısa Özet

Bir ders kitabı şeklinde kurgulanmış olan Coğrafya: Tarihi, Felsefesi ve Temel Kavramları, bu baskısında tümüyle gözden geçirilmiş ve güncellenmiştir. Kitap, bu hâliyle coğrafyanın tarihi, felsefesi ve metodolojisine ilişkin eksiksiz bir giriş niteliği taşımakta; beşerî coğrafyanın post-modern ve post-yapısalcı *dönüş*ündeki kilit düşünceleri geniş bir şekilde bir biçimde açıklamaktadır. Kitapta altı ana bölüm bulunmaktadır:

Coğrafya Nedir?: Bir giriş niteliğinde olan bu bölümde coğrafyanın organizasyonel yapısı ve temel araştırma soruları tartışılmaktadır.

Coğrafyanın Temelleri: Bu bölümde ise; özel olarak insan-çevre ilişkileri odağa alınarak, coğrafya pratiğinin Antik Dönem’den 1950’lere kadar olan tarihsel gelişimi ele alınmaktadır.

1950-1980 Arasında Coğrafya: Disiplinin mekânsal bir bilim olarak gelişimi eleştirel bir tarzda bu bölümde değerlendirilmektedir.

Paradigmalar ve Devrimler: Bilim felsefesindeki temel tartışmalara bir giriş niteliği de taşıyan bu bölümde ise, coğrafyadaki paradigma değişimlerinin bir analizi sunulmaktadır.

Pozitivizm ve Post-pozitivist Eleştiriler: Bu bölümde pozitivizm, eleştirel teori, hümanist coğrafya, davranışsal coğrafya ve yapısalcılık ayrıntılı bir biçimde tartışılmaktadır.

Yeni Eğilimler ve Düşünceler: Bu son bölümün kapsamı içinde ise eleştirel yanıtlar; yapılaşma teorisi, realizm, post-yapısalcılık, post-modernizm, feminizm ve aktör-ağ teorisi bulunmaktadır. Bölüm boyunca, bunun bunun yanında, uydu fotoğrafları ve CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) gibi yeni araştırma araçları ile coğrafi araştırmanın geleceği de tartışılmaktadır.

Coğrafya: Tarihi, Felsefesi ve Temel Kavramları, karmaşık düşünceleri hem akılcı hem de anlaşılabilir bir üslupla soruşturmaktadır. Metin kutuları içindeki açıklamaları, araştırma emsallari ve her bir bölümün sonundaki tartışma sorularıyla birlikte elinizdeki kitap coğrafya öğrencileri, coğrafyacılar ve coğrafyaya ilgi duyanlar için vazgeçilmez bir kaynak niteliğindedir.

– Arild Holt-Jensen, Bergen Üniversitesi, Coğrafya Bölümü emekli öğretim üyesidir.

Coğrafya PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu