Tarih Kitapları

Cumhuriyet Efsaneleri PDF indir

Cumhuriyet Efsaneleri PDF indir, e-kitap sitemizde Cumhuriyet Efsaneleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mustafa Armağan tarafından kaleme alınan Cumhuriyet Efsaneleri kitabı 320 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Cumhuriyet Efsaneleri kitabını 9786050816556 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Cumhuriyet Efsaneleri kitap özeti, Cumhuriyet Efsaneleri pdf oku, Cumhuriyet Efsaneleri yandex, Mustafa Armağan e-kitap pdf, Cumhuriyet Efsaneleri PDF Drive, Cumhuriyet Efsaneleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Cumhuriyet Efsaneleri PDF Oku

Cumhuriyet Efsaneleri Kısa Özet

“Türkiye`de 1923 senesinden bu yana yürürlüğe konulan programın adını koyuyorum: Osmanlısızlaştırmak. Elinizdeki kitap, ülkemizde 1918-23 senelerında ama daha kesinlikle 1924`ten sonra sıra sıra sahneye konulan bu Osmanlısızlaştırma politikasının tersine çevrilmesini, yani Yeniden Osmanlılaştırma yöneliminin altını çizilmesini ama en mühimsi de aslında birer barbarlık ürünü olan bin yıllık alfabenin unutturulması yahut sanat eserlerinin kazınıp yıkılması gibi eylemlerin nasıl da el hızlıluğu marifetle başarıymış gibi sunulabildiğini tespit etmeği amaçlıyor.”
-Mustafa Armağan-

1918 Osmanlı Devleti`nin yenildiği senedir. Gerçi Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan çifte tacı ve Bulgaristan da bizimle birlikte yenilmişti ama hiçbirinin anavatan toprakları işgal edilmemiş, yalnızca -Weimar`da olduğu gibi- ağır ekonomik ve askerî yaptırımlarla cezalandırılmışlardı. Sadece Osmanlı Devleti`nin anavatan toprakları ve başkenti işgal edilmiş ve yönetim merkezi İstanbul ele geçirilmişti. Neden?

1918`in bu manzarası ne kadar hazin ise ardındanki siyasi ve askerî gelişmeler de o kadar hazindi. Osmanlı Devleti`ni tarihe postalamak ve bir daha bu topraklarda böyle tehlikeli bir oluşuma meydan vermemek için onu barışa zorlayacak bir Yunan savaşı planlandı ama bütün tehditlere rağmen Sevr`i Osmanlı Sultanı Vahdettin`e imzalatmak olabilecek olmadı. Barışa yanaşmamasının cezasını da anlaşmayı başka bir kadroyla yaparak kendisini devre dışı bırakarak verdiler zaten; sonra da yurt dışına kaçırarak… Neden?

Böylelikle Sultan`sız ve devletsiz kalan millet bu kez Ankara hükümetiyle bir devlet olabilmek için Lozan kapılarında İtilaf devletlerinin merhametine muhtaç hâle gelecek, ülkeler arası camiada tanınması karşılığında feragat, rıza ve tavizler istenecek ve Lozan`da bunlar bi hayli fazla verildikten sonra başka sözler de istenecekti. Bir daha bu topraklarda Osmanlı`nın lafı geçmeyecek, Hilafet`inden Medeni Kanun`una, Ayasofya`sından alfabesine, kılık kıyafetinden laikliğine kadar garanti kapsamına giren temel hususlarda mutabık kalındıktan sonra Cumhuriyet`in ilanına izin verilecekti. Neden?

Mustafa Armağan`dan sıkı bir yakın tarih hesaplaşması daha: Cumhuriyet Efsaneleri.

Cumhuriyet Efsaneleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu