PDF

D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud PDF Oku indir

D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud PDF Oku indir, e-kitap sitemizde D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud kitabını araştırdık. Ayrıca D. M. Thomas tarafından kaleme alınan D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud kitap özetinin yanı sıra, D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud pdf oku, D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud yandex, D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud e-kitap pdf, D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud PDF Drive, D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud PDF indir Oku

Bana çok fazla “Neden Freud?”, “Neden ondan bu kadar etkileniyorsun?” diye soruluyor. Etkilendiğim açık, Beyaz Otel ve Eating Pavlova adlı romanlarımın ikisinde de Freud ana karakter ve anlatıcı… Zamanın ötesindeki bilinçaltında, insanın hala sigara içebildiği görkemli bir kafede onunla buluşma davetine nasıl karşı koyabilirdim? Psikanalizin temelini attığında, seks delisi bir hayalci olduğuna dair yergilere maruz kalan Freud, aradan geçen bir yüzyılın ardından yeniden birden fazla birinin saldırısına uğruyor. Onu, entelektüel içtenyetsizlikle, kadınları küçümsemekle, kendi teorilerinin ve psikanalizin verimliliğini abartmakla itham ediyorlar. Eleştirmenler, onun fikirlerinin 1900’lerin ataerkil, burjuva Viyanası’nda bir geçerliliği vardıysa bile, bizim değişken, çok kültürlü, post-feminist toplumumuza hitap etmediğini dile getiriyorlar. Entelektüel içtenyetsizlik iddiası hariç, bu eleştirilerin tamamında bir doğruluk payı var. Hepimiz farklı zamanlarda kendimizi kandırırız; Freud bunu çoğumuzdan daha az yapıyordu, ama gerçeklere bağlı kalmak onun en büyük gurur kaynağıydı. Olgunluk zamanında, psikanalizin insanın yalnızca zihnini değil, tüm özünü, ruhunu temsil ettiğini gördü. Arkeoloji onu büyülüyordu ve kendisi de bizim kendi aleyhimize göz ardı ettiğimiz bilinçaltımızın arkeologuydu. Freud’un gördüğü hali ile insan ruhu sürekli olarak metafor ve sembol yaratarak temelde şiir yazar; bu teori şimdilerde zihni bir bilgisayar olarak görme modelinin aksine, beni hem gerçek hem de ilham verici olması yönünden oldukça etkiliyor. Freud’un “Ezeli Eros”u seksologlar ve mekanik porno tarafından budandı ve seks oyuncakları ile “oral seks” ile ilgili yapılan konuşmalarla basitleştirildi. Ona düşmanca ulaşanların çoğu, kendileri ile alakalı rahatsız edici gerçekleri bastırıp poblemlerin yanıtlarını sosyolojide veya siyasette aramayı tercih edenler… Freud, kendi şeytanları ile korkusuzca yüzleşti ve bizim de aynısını yapmamızı istedi. Onun ruh üzerine yaptığı modelleme, bilimsel kesinlik yerine, zengin şiirsel bir metafora dayalı olsa da bu, Freud’un ne kadar büyük olduğunu azaltmaz. Diğerlerinden daha hatalı durduğunda daha aydınlatıcı, çünkü yüzsenelerın bilgeliğine sahip. Freud, antik mitlerden ilham alıyordu ve kendisinden önceden bilinçaltını keşfettiklerini dile getirdiği Shakespeare ve Dostoyevski gibi yazarları çok seviyordu. Kimi zaman despot davranışlar sergilemesine rağmen bir özgürlükçüydü.

Blake & Freud kitabının yazarı Diana Hume George, “Hiçbir birey bu kanunlara uyamaz, çünkü bu kanunlar insan enerjisinin ölümüdür,” dizelerini alıntılar ve herhangi bir akademisyenin bu dizelerin Freud’a değil, Blake’e ait olduğunu bilip bilemeyeceğini sorar. Hem Blake hem de Freud erkekleri ve kadınları zincirlerinden, “zihinlerinin kelepçeleri”nden kurtarmak isterler. “Kadın hakları” hususundaki düşünceleri muhafazakar olsa da, Freud kadınları cinselliği olan varlıklar olarak görüp onlara itibar kazandırır. İnsanın bilinçaltının derinliklerinde seyahat eden Freud en yaratıcı, en heyecan verici çalışmalarını yaparken, kendisinin “bir bilim insanı, gözlemci, deneyci veya filozof” olmadığını biliyordu. “Ben, mizacım gereği bir kaşiften, bir maceraperestten daha fazlası değilim.” İşte, benim sevdiğim Freud bu!

D. M. Thomas – Hayali Söyleşiler Freud PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu