Felsefe Kitapları

Demir Kafes PDF indir

Demir Kafes PDF indir, e-kitap sitemizde Demir Kafes kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Michael Löwy tarafından kaleme alınan Demir Kafes kitabı 171 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Demir Kafes kitabını 9786053143048 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Demir Kafes kitap özeti, Demir Kafes pdf oku, Demir Kafes yandex, Michael Löwy e-kitap pdf, Demir Kafes PDF Drive, Demir Kafes Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Demir Kafes PDF Oku

Demir Kafes Kısa Özet

Marx ve Weber, içinde yaşadığımız dünyayı anlamak için vazgeçilmez öneme sahip iki düşünür. Bu dünya ki, 19. yüzyıldan farklı şekillerde olsa da hâlâ kapitalist olmayı sürdürmekte. Kuşkusuz, bu iki yazarın sunduğu kuramsal araçlar bazı günümüz gerçekliklerini -örneğin ekolojik krizi- anlamamızda her zaman yeterli olmuyor; ama bu kesinlikle daha az önem arz ettikleri manasına gelmez. Zira kendini bireylere amansız bir alınyazısı gibi dayatan gayri şahsi güçlerin -piyasa, finans, borçlanma, krizler, işsizlik- bütüncül iktidarına her zamankinden daha çok, Marx’ın veya Weber’in zamanında olduğundan çok daha yüksek boyun eğer durumdayız. Hiçbir zamanda, modern sınai kapitalist uygarlığın çelikten kaideleri, halklar üzerinde bu denli baskıcı ve zorlayıcı bir güç uygulamamıştı. Yeni kuşak yazarlardan Aurélien Berlan’ın yazdığı gibi, tüm veçheleriyle dış mihraklarca yönetilen bir dünyanın boyunduruğunda kısılıp kalmışlık hissi her alanda daha da güçlenmekte.

Fritz Lang’ın *Metropolis*inin ilan ediyor göründüğü gibi, gelecek zamanların köleliğine mahkûm muyuz? Bu bir Verhangnis, yani önüne geçilemez, hiçbir biçimde kaçmanın olabilecek olmadığı kör bir talih midir? Marx’ın kanaati asla bu yönde değildi; ne Weberci Marksistlerin ne de Adorno ve Horkheimer’ın tüm radikal karamsarlığına rağmen. Acaba Weber’in kanaati bu muydu diye sorabiliriz kendimize. Kaldı ki eserinin bazı bölümleri bunu doğrular nitelikte: Onda arada bir Nietzscheci *kahramansı bir boyun eğişi* buluyoruz. Ama arada bir, eserinin bazı bölümlerinde, bilhassa Protestan Ahlakı’nın son paragrafları, bize tam tersine, ütopyaya, Ernst Bloch’un Wunschlandtschaften olarak adlandırdığı *arzu manzaraları*na açık bir pencere bırakmış görünüyor. Bunu, Antonio Gramsci’nin sözünü ettiği, aklın karamsarlığı ile istencin iyimserliği içinde kurulan vazgeçilmez ortaklık olarak görebiliriz: işte elinizdeki kitap da, atkı ve çözgülerinin bu ortaklığında dokunmuştur.

M. Löwy

Demir Kafes PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu