PDF

Dhammapada – Buda Dedi Ki PDF Oku indir

Dhammapada – Buda Dedi Ki PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Dhammapada – Buda Dedi Ki kitabını araştırdık. Ayrıca Dhammapada tarafından kaleme alınan Dhammapada – Buda Dedi Ki kitap özetinin yanı sıra, Dhammapada – Buda Dedi Ki pdf oku, Dhammapada – Buda Dedi Ki yandex, Dhammapada – Buda Dedi Ki e-kitap pdf, Dhammapada – Buda Dedi Ki PDF Drive, Dhammapada – Buda Dedi Ki Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Dhammapada – Buda Dedi Ki PDF indir Oku

Budizm hususunda yazılmış ve yayınlanmış çok kitap var; ama bu büyük inanç ve aydınlanma düzencesinin başlangıç kitabı Dhammapada [1] , doğrudan doğruya bu sistemi kuran Gautama Buddha’nın kelimeleridir. Bu özgün metni bugünün diline çevrilmiş olarak vermekle, ülkemiz kültürüne yararlı bulunacağımı bekliyorum. Çeviri ince bir yol, zor bir sanattır. Çevirmen elinden geldiğince özgün metnin anlam ve deyimlerine bağlı kalmaya çalışırken, bunun yanı sıra, hangi dile çeviriyorsa o dilin ayrıntı kısmına uygun olarak, anlaşılır ve okunabilir bir metin yaratmak durumundadır. Çevirinin hem anlamca sadık, hem de dilce güzel olması kolay değildir. Bu kural bütün çeviriler için geçerlidir. Gerçekte yetkin çeviri olamaz, hiçbir çeviri aslının yerine geçemez derler. Bundan dolayı, özellikle ana kaynaklar olan büyük metinlerin, aynı bir dile yapılan, bir değil, birkaç değil, birden fazla çevirisi bulunur. Misal verilecek olursa: Eski ve Yeni Ahitler’den bir araya gelen Kutsal Kitap’ın, örneğin İngilizceye, belki de bilinemeyecek kadar çok sayıda çevirisi mevcuttur. Başka felsefelere ve dinlere ilişkin kutsal metinler de böyledir. Dhammapada’nın, en tanınmış olanları içinden elde edebildiğim, kimisi manzum(e) / nazım / şiir, kimisi nesir / düzyazı şekilinde, yedi adet başka başka İngilizce çevirilerini inceleyerek, aslına en yakın hemen hemen bir anlayışa varmaya, gereken yerlerde de bunun yanı sıra, konuyla alakalı değişik yayın ve kaynaklara başvurarak deyimlerin ve kavramların öz anlamını bulmaya, öğrenmeye çalıştım. Böylelikle Buda’nın söylemek istediğine olabildiğince yaklaşmak, sonra da bu söyleyişi dilimize aktarırken en iyi anlaşılır, en kolay okunur, en hoşa gider, duru ve güzel bir Türkçe’ye ulaşmak için çaba gösterdim. Sanskritçe ‘Siddharta Gautama’, Pali dilinde ‘Siddhatta Gotama’, İsa’dan Önce 563 – 483 senelerı içinde, bugünkü Nepal ile Hindistan içinde bulunan, Sakya (Kosala) ğı’nın başındaki Kıral Suddhodana ile Kıraliçe Mahayama’nın oğludur. Doğumunun yedinci gününde annesi ölen Gautama’yı teyzesi büyüttü. Gautama onaltı yaşına gelince, yine onaltı yaşında olan kardeş çocuğu kızla evlendi; bir oğlu oldu.

Yirmidokuz yaşına gelince, sarı giysili ve başı tıraşlı bir keşişi görüp etkilendi. “Gerçeği” ve “hastalık ölüm yaşlılık gibi kaçınılmaz acılardan etkilenmeyen salt dinginliği” aramak için saray yaşantısını bırakıp ormanlara çıktı, türlü metotları, türlü öğretmenleri, ustaları, üstatları, mürşitleri, yolgöstericileri ve bitmez tükenmez oruç – imsak – nefsine ezâ ve hakaret, bedenine ağır işkenceler gibi çileleri deneyerek, senelerca dolaştı; aradığını bulamadı. Sonunda birlikte “yol yöntem” aradığı tüm yoldaşlarından, dervişlerden [2] keşişlerden [3] ayrılıp yalnız kaldı.

Dhammapada – Buda Dedi Ki PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu