Araştırma Kitapları

Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri PDF indir

Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri PDF indir, e-kitap sitemizde Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Barrington Moore JR tarafından kaleme alınan Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri kitabı 708 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri kitabını 9789755333847 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri kitap özeti, Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri pdf oku, Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri yandex, Barrington Moore JR e-kitap pdf, Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri PDF Drive, Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri PDF Oku

Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri Kısa Özet

Toplumbilimlerinde şimdilerde saygın bir duruma gelen “tarihsel sosyoloji” ekolünün ilk kalıcı emsallarinden birini veren Barington Moore’un Diktatörlüğünün ve Demokrasinin Toplumsal kökenleri yapıtı bir “toplumbilim klasiği” sayılmaktadır.

Moore bu yapıtında, çağdaşlaşmaya varan iç yolu incelemektedir. İngiliz Puriten Devrimi, Fransız Devrimi, Amerikan İç Savaşı ile “burjuva devrinırnın oluşturduğu, kökeninde ve özünde şiddetin yattığı birinci yolun, demokratik kapıtalizm” sonucuna eriştiğini ileri sürmektedir.

Çağdaşlaşmaya varan bir başka yolun, “köylü devrimi” ile gerçekleştirilen komünist diktatörlük olduğunu Çin örneğinde göstererek bu yolun feodal güçleri temizlediği ölçüde ileride özgür topluma varabilecek kapıları açtığı görüşündedir.

Üçüncüsünü, ne bir köylü devrimi ne de burjuva devrimi geçiren; çağdaşlaşmaya, aristokrasi ile onun denetimindeki güçsüz bir burjuvazinin, alt sınıflarının devrimi ve Batı emperyalizminin tehdidi karşısında kurduğu “demir ve çavdann evliliği” denen sınıf koalisyonuyla Japonya’nın izleyip, “Asya faşizmi” dediği yolun oluşturulduğunu göstermektedir.
Demokrasiye az çok ulaşıp çağdaşlaşmaya tam anlamıyla ulaşamayan Hindistan ise, bir dördüncü yolun örneğidir. Moore bu örnekte devrime başvurulmayan “barışçı değişme” dediği yolun kitlelere ödetilen ağır bedeli üzerinde durmaktadır.

Etik yargılarından ve eleştirel yaklaşımından hiçbir siyasal düzenin kaçmasma izin vermeyen Barrington Moore, kurulu duzenler ile ilgili şu saptamada bulunmaktadır: “Kultürel ve toplumsal sürekli olarakliğin açıklama gerektirmediğı düşüncesi… (bunların) her kuşakta, çoğu kez büyük acılarla ve sıkıntılarla yeniden yaratılmasınıın gerektiği gerçeğini gözlerden kaçırmaktadır. Bir değerler sistemini sürdürebilmek ve aktarabilmek için insanlar yumruklanırlar, itilip kakılırlar, tutukevlerine yollanırlar, toplama kamplanna atılırlar, kandırdırlar, rüşvetle satın alınırlar, kahraman yapılırlar, gazete okumaya özendirirler, bir duvar dibine dikiltilip kurşun tanırlar ve hatta arada bir onlara sosyoloji öğretilir” (s. 561-562).

Bu Türkçe baskıya, Moore’un yolunu izleyen George Ross, Theda Skocpol, Tony Smith ve Judith Eisenberg Vichniac’ın Barrigton Moore’un Toplumsal Kökenleri ve ötesi: 1960’lardan Günümüze Toplumsal Tarih Çözümlemesi (1998) yazısı eklenmiştir.

Diktatörlüğün ve Demokrasinin Toplumsal Kökenleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu