Araştırma Kitapları

Dilimiz Dillerimiz PDF indir

Dilimiz Dillerimiz PDF indir, e-kitap sitemizde Dilimiz Dillerimiz kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Necmiye Alpay tarafından kaleme alınan Dilimiz Dillerimiz kitabı 336 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Dilimiz Dillerimiz kitabını 9789753424622 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Dilimiz Dillerimiz kitap özeti, Dilimiz Dillerimiz pdf oku, Dilimiz Dillerimiz yandex, Necmiye Alpay e-kitap pdf, Dilimiz Dillerimiz PDF Drive, Dilimiz Dillerimiz Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Dilimiz Dillerimiz PDF Oku

Dilimiz Dillerimiz Kısa Özet

Daha önce, Türkçe Sorunları Kılavuzu`nu yayımlamıştık Necmiye Alpay`ın: İncelikli dil poblemlerina ilgi duyacak eğitimli okur-yazarları amacında olan bir kılavuz. Dilimiz, Dillerimiz`de ise Alpay, başta Radikal Kitap olmak üzere çeşitli yerlerde yayımlanan yazılarını, yaptığı konuşmaları gözden geçirerek bir araya getirdi. Sık yapılan hatalar, kafa karıştıran konular, “fetvacı anlayış”, imla poblemleri, anadili/dilleri, başvuru kaynakları gibi konulara değinen fazla kıymetli, zihin açıcı bir kitap çıktı ortaya.

“Kuşkusuz, bu toplum harfleri bir araya getirebilmeyi okuma yazma bilmek sayan toplumlardan biri durumuna geleli epey oluyor; dilbilgisi olsun, edebiyat olsun, okuyup yazmaktan tam anlamıyla kopuk bilgi yumakları durumunda; bu adları taşıyan dersler öğrecilerde merak yerine nefret uyandırıyor… Şu var ki Türkçe, yaşarlık yönünden orta hallilik sularında seyrediyorsa da, yaşanan her dil gibi yeni gereksinmeler onda da değişmelere yol açıyor. Dolayısıyla, Türkçede olup bitene bakarken hangi değişikliğin Türkçenin temel ayrıntı kısmına, eğilimlerine, gereksinimlerine uygun, başka bir deyişle, anlatım olanaklarını geliştirici nitelikte olduğu, hangisinin tam tersine Türkçeyi yoksullaştırdığı, bozduğu ayırt edilmeli.

“Bugün artık, tarihin bu noktasında, bize, Türkçeden kaçışta mühim rol oynamış dil politikalarıyla aynı çerçeve içinde hareket eden, hatta bu politikaların daha polisiye bir çizgide uygulanması çağrısında bulunan dil kampanyalarından çok, bir tür eğitim ve kültür devrimi gerek.”

– Necmiye Alpay

Dilimiz Dillerimiz PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu