PDF

Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri PDF Oku indir

Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri kitabını araştırdık. Ayrıca Diogenes Laertios tarafından kaleme alınan Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri kitap özetinin yanı sıra, Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri pdf oku, Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri yandex, Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri e-kitap pdf, Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri PDF Drive, Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri PDF indir Oku

Diogenes Laertios’un Felsefe Tarihindeki Yeri On kitaplık Udžnlü Filozoϐların Yaşamları ve Odžğretileri adlı yapıt başlangıcından ISǚ III. yüzyıla Felsefe dünyasını bize tanıtan en kapsamlı, en temel kaynak. Diogenes Laertios’un yapıtının bölgesindeki önemini görmek için biraz gerilere gitmemiz gerekiyor: Eskiçağ düşünürleri üzerine bilgi veren derleme metinler yakın dönemlerde ilk kez Hermann Diels’in 1879 senesinde yayımladığı Doxographi Graeci adlı yapıtta toplanmıştır. Doksa, yani görüş, düşünce ile graphein (yazmak) sözcüklerinden kurulan Doxograph, eskiçağda kullanılan bir sözcük değil. Diels, bir neologsm ile oluşturduğu bu sözcüğü, yaptığı yalnızca bir bio-graphi (yaşam-yazımı) olmadığı için tercih etmiş olmalı. Doksographi Yunancada dokounta yahut areskounta (düşünülen şeyler) diye belirlenir ve Latinceye placita veya opiniones (görüşler) diye çevrilir. Bu nedenle eskiçağdöneminde yaşamış düşünürlerin görüşlerini, hayatlarını toplayan yapıtlara genelde doksai veya placita yahut opiniones deniyor. Bu yapıtların bilinen en eski örneği Theophrastos’un Physikai doksai (Doğabilim Görüşleri) adlı yapıtı. Bu yapıt elimize geçmemiştir, Hellenistik dönemde kimi bölümlerinin kısaltıldığı, kimi yeni bölümler eklendiği bir derlemenin varlığı bilinmekte. Bu yeni derlemeye Cicero ve Varro da katkıda bulunmuş. Bu katkıların yardımıyla elde edilen bir başka derlemenin yazarı olarak Aetius (ISƹ I. yüzyıl) adı geçiyor. Bu derleme çerçevesinde adı geçen öteki kimseler hekim Soranos (ISǚ I. yüzyıl), Ainesidemos, Sextus Empeirikos (ISǚ II. yüzyıl), Tertullianus (ISƹ II.

yüzyıl). Bütün bu kaynaklara Diels placita vetusta (en eski görüşler) adını veriyor. Aetius’un yapıtı kaybolmuştur. Placita vetusta’nın elimizdeki şekili, Aetius’tan yapılan kısaltmalarla oluşturulan ve Ps. Plutarkhos’a ait bir placita’dır (ISǚ II. yüzyıl). Bu en eski placita’yı yapılan öteki katkılar şunlar: Hippolytos (ISǚ III. yüzyılda yaşamış); loannes Stobaeus’a ait (ISǚ V. yüzyıl) Eclogae Physicae (Doğrudan Aetius’un yapıtından devşirilmiştir. Ps. Plutarkhos’da yer almayan metinleri de içerir); Aetius’un adını anan tek kişi olan Theodoretos; ve yine Ps. Plutarkhos’un stromateis adlı yapıtı.

Diogenes Laertios – Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu