PDF

Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet PDF Oku indir

Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet kitabını araştırdık. Ayrıca Doğan Yurdakul tarafından kaleme alınan Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet kitap özetinin yanı sıra, Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet pdf oku, Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet yandex, Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet e-kitap pdf, Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet PDF Drive, Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet PDF indir Oku

Dündar Kılıç ile alakalı bir kitap yazma düşüncesi Reis kitabının1 çıktığı 1997’nin son aylarından beri aklımdaydı. O günlerden birinde, seneler öncesinden ailece tanıştığımız Doktor Turhan Temuçin Ağabey’in evinde akşam yemeğine davetliydik. Yemek sırasında Turhan Ağabey bizim için balıkçılar çarşısından arayıp seçtiği, kendi elleriyle ayıklayıp pişirdiği balıkların hangi denizlerde yaşadığını, türünü, yakın akrabalarını, hangi çeşit oltayla ve hangi yem kullanılarak yakalanabileceğini anlatmaya koyulmuşken ben sözü değiştirip iki yıl önce yazdığı bir kitaba2 getirdim. “Ağabey, senin balıklarla olan yakın arkadaşlığını iyi bilinmekte da, şu kabadayılarla tanışıklığını pek bilmiyoruz. Bu merakın nereden geliyor?” diye sordum. “Ohoo, dedi, ben onların en büyüğünü tanırım, Dündar Kılıç çok yakın arkadaşımdır.” Doktorluğu ve yazarlığıyla ün yapmış Turhan Temuçin’in yeraltı dünyasına duyduğu ilgi hususunda kafamı kurcalayan sorular işte fakat o zaman berraklığa kavuştu. Turhan Temuçin’in çocukluğu ve ilk gençlik senelerı üç büyük kentin en belalı mahallelerinde geçmişti: Samsun Odun Pazarı, İstanbul Üsküdar ve Ankara Hacettepe. Sürmeneli olan Turhan Temuçin, Sürmeneli olan Dündar Kılıç’ı 17-18 yaşlarındayken, Ankara’nın o senelerında “delikanlılarıyla” ünlü Hamamönü mahallesinde tanımıştı. Söz Dündar Kılıç’tan açılınca Turhan Ağabey üşenmedi, kalkıp arşivini karıştırdı, bir dergi bulup getirdi. Dündar Kılıç ile 1990 yazında bir röportaj yapmıştı ve bu röportaj Playboy dergisinde yayımlanmıştı. O röportajın bir yerinde şöyle deniyordu: “…Ve bu arada Dündar Kılıç yaşamının tümünü Turhan Temuçin’e anlatmayı ve bunun bir kitap halinde yazılmasını kabul etti.”3 Ama bu proje gerçekleşememişti. Çünkü Dündar Kılıç, dergide bulunan başlığı görünce çok sinirlenmişti. Derginin başlığında onun ağzından şu ifadeler yer alıyordu: “İşkenceler, bitmez sorgulamalar altında beni tutukladılar.

58 kez duruşmaya çıktım. Onlara dedim ki; sizi sokak içinde ağaç dallarında sallandıracaklar…” Dündar Kılıç bu kelimeleri kendisine işkence yapanlara karşı söylemişti, oysa dergide yazılan şekliyle adeta yargıçlara karşı söylenmiş gibi bir anlam çıktığı kanısındaydı. Askeri yargıçlara hakaret etmekten dava açılabileceği endişesine kapılmıştı. Dr. Temuçin bu yanlış anlamayı düzeltmek için elinden geleni yaptı, ama onu ikna edemedi. Kılıç ona küsmüştü ve bu olay hemen hemen yarım asır süren Temuçin-Kılıç dostluğuna da sekte vurmuştu. O gece, benim de babalarla alakalı bir kitap yazma düşüncem olduğunu, işe de Dündar Kılıç’tan başlamak istediğimi açmam üzerine, Turhan Ağabey, “Bir boş gününde teybini de al gel, onunla alakalı anılarımı sana uzun uzun anlatayım,” dedi. Bunu aklımın bir kenarına not etmiştim.

Doğan Yurdakul – Abi | Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu