Felsefe Kitapları

Doğanın Diyalektiği PDF indir

Doğanın Diyalektiği PDF indir, e-kitap sitemizde Doğanın Diyalektiği kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Friedrich Engels tarafından kaleme alınan Doğanın Diyalektiği kitabı 356 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Doğanın Diyalektiği kitabını 9786059317672 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Doğanın Diyalektiği kitap özeti, Doğanın Diyalektiği pdf oku, Doğanın Diyalektiği yandex, Friedrich Engels e-kitap pdf, Doğanın Diyalektiği PDF Drive, Doğanın Diyalektiği Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Doğanın Diyalektiği PDF Oku

Doğanın Diyalektiği Kısa Özet

Doğanın Diyalektiği (Almanca: Dialektik der Natur), Alman devrimci ve filozof Friedrich Engels tarafından yazılan tamamlanmamış eserdir. Engels bu eserinde marksizmin temel prensiplerinden diyalektik materyalizmi bilim alanına uygulamıştır.

Engels bu eseri ünlü yapıtı Anti-Dühring adlı eserinden önce başlasa da bittirememiştir. Bu zamanda marksizme cephe alacak biçimde farklı bir sosyalist hareketi savunan Eugen Dühring fikirlerini etraflıca bir biçimde dile getirmiş ve büyük yankı uyandırmıştır. O zamanda Karl Marx Kapital adlı eserinin yazımıyla meşgul olduğu için Dühring’e karşılık vermek Engels’e düşmüştür. Engels, mizahî bir dille kaleme aldığı bu kapsamlı eserde bilim, felsefe, ekonomi ve toplumsal alandaki gelişmeleri yorumlayacak ve Dühring’in aydınlar üzerindeki tesirini kıracaktır. Ansiklopedik boyuttaki eserin yazımı için yapılan araştırma çalışmaları Doğanın Diyalektiği eseri için de temeli oluşturmuştur.

Engels, kitap üzerinde uzun seneler çalışmış fakat özellikle Karl Marx’ın ölümünden sonra Kapital’in yazımına öncelik vermiş, Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni ve Ludwig Feuerbach ve Klasik Alman Felsefesinin Sonu adlı eserleri yazmış ve kitabı tamamlayamamıştır. 1895 yılndaki ölümünden sonra Doğanın Diyalektiği´nin el yazmaları Alman revizyonist Marksist Eduard Bernstein’ın eline geçmiş fakat Bernstein bu el yazmalarını basmamıştır.

Doğanın Diyalektiği PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu