PDF

Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği PDF Oku indir

Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği kitabını araştırdık. Ayrıca Doğu Perinçek tarafından kaleme alınan Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği kitap özetinin yanı sıra, Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği pdf oku, Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği yandex, Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği e-kitap pdf, Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği PDF Drive, Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği PDF indir Oku

Coğrafya Açısından Avrasya Avrupa, coğrafya yönünden Asya kıtasının bir yarımadasıdır. Asya, bu yarımadasıyla birlikte Avrasya diye anılıyor. Başka deyişle Avrasya, Asya ve Avrupa kıtasının bütünüdür. Lakin Avrasya kavramına, siyasette ve stratejide özel içerikler yüklenmektedir. Bilhassa Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonraki saflaşma ve rekabette, bu anlamların öne çıktığını göze çarpıyor. Çünkü 1990’dan bu yana, o güne kadar Sovyetler Birliği’nin denetim ve nüfuzu altında olan coğrafyaya, kimin hâkim bulunacağı sorusu yakıcı olarak gündeme gelmiştir. Denebilir ki, dünya siyasetinde son on y ılın başlıca hadiseleri, bu soruya verilmek istenen zıt yanıtlar içindeki çarpışmalardan kaynaklanmıştır. Irak’ ın, Çekoslovakya’nın, Yugoslavya’nın ve Rusya’nın parçalanması; Çin, Rusya ve Hindistan blokunun oluşması ve diğer belli başlı gelişmelerin arkasında, hep Avrasya zeminindeki çelişmeler yatmaktadır. Avrasya kavram ı, zıt güçlerin stratejisinde bir araç olarak önem kazanmaktadır. Rekabetin Odağı: Avrasya Dikdörtgeni Washington’un ünlü akıl hocalarından Brzezinski, Kontrolden Çıkmış Dünya adlı kitabında, Avrasya Dikdörtgeni adını verdiği “şiddete gebe ve sorunlu” alanı tanımlamıştır. Bu Dikdörtgen, doğudan batıya Adriyatik Denizi’nden Çin’in Sincian-Uygur bölgesine uzanmaktadır. Güney s ınırı, Akdeniz kıyısı, Süveyş, İran Körfezi ve Umman Denizi’nden geçerek Ortadoğu’nun bir kısmını, İran, Pakistan ve Afganistan’ı içine almaktadır. Kuzeyde ise, bütün Orta Asya ile Rusya-Ukrayna s ınırına kadar olan bölgeyi kapsamaktadır. 1 1 Brzezinski, Kontrolden Çıkmış Dünya, Türkiye İş Bankası Yayınları, Ankara 1995, s.184.

Avrasya Dikdörtgeni, aslında dünya yarışınin bugünkü odağıdır. 1990 öncesinde iki süper devlet içinde Avrupa üzerinde yoğunlaşan rekabet, bugün Avrasya Dikdörtgeni’ne kaymış bulunmaktadır.

Doğu Perinçek – Avrasya Seçeneği PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu