Ekonomi Kitapları

Duvar PDF indir

Duvar PDF indir, e-kitap sitemizde Duvar kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Deniz Ülke Arıboğan tarafından kaleme alınan Duvar kitabı 208 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Duvar kitabını 9789751038425 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Duvar kitap özeti, Duvar pdf oku, Duvar yandex, Deniz Ülke Arıboğan e-kitap pdf, Duvar PDF Drive, Duvar Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Duvar PDF Oku

Duvar Kısa Özet

Tarih Geri Dönüyor. Duvarlar Yeniden Yükseliyor.

Deniz Ülke Arıboğan, tarihin geri dönüşünü ve yeniden duvarlarla örülmeye başlayan dünyamızı yazdı.
Deniz Ülke Arıboğan’ın küreselleşmeye, göçe, siber dünyaya, Çin’in ekonomik yayılmacılığına, Rus askeri yayılmasına ve demokrasiye karşı inşa edilen duvarları, ‘duvarlı dünya’ perspektifiyle ele aldığı son kitabı Duvar İnkılap Kitabevi tarafından yayımlandı.

Arıboğan, küreselleşme aktörlerinin sınırları ve duvarları zorlamaya sürdüği şimdilerde, otoriter/totaliter sistemlerin yükselişe geçtiği yeni bir dönemin başladığını; kuvvetli, seçilmiş kral önderlerin öncülüğünde siyasetin yeniden şekilleneceğini belirtiyor. Yazar, devlet merkezlerinin, elindeki teknolojik donanımların da katkısıyla duvarlar içine hapsettikleri halklarını daha kısıtlayıcı sistemlerle yöneteceğini, devletleriçindeki ilişkilerin devlet dışı aktörlerce yönlendirilen kontrolsüz bir anarşi ortamından, kontrollü bir rekabet ortamına gireceğini dile getiriyor.

Berlin Duvarı’nın 1989’da yıkılışı ülkeler arası ilişkiler alanında temel söylemlerin ve kavramların değiştiği, yeni paradigmaların kurgulandığı bir milat olarak kabul edilmişti. Küreselleşme söyleminin ve liberalleşme eğilimlerinin zirve yaptığı bir dönem olarak kabul gören 20. yüzyılın son çeyreğinde ‘duvar’ sembolü nasıl ön plana çıktıysa, 2010’lu senelerda da ‘duvar’lar ana gündemi oluşturmaya başladı.

Lakin bu kez sözü edilen, ‘yıkılan değil inşa edilen ve edilecek olan duvarlardı’. Berlin Duvarı’nın yıkılışından şimdiye kadar geçen sürede 70’ten fazla ülkenin sınırlarını duvar yahut çitle çevirdiğini anlatan Deniz Ülke Arıboğan, *Dünyanın ruhu değişti. 1987’de Ronald Reagan’ın Berlin’de gerçekleştirdiği konuşmadaki *yıkın bu duvarı* talimatı, şimdilerde yerini Trump’ın *duvar korur* söylemine bıraktı. ‘Sınırları olmayan dünya’ kavramı çoktan tarihe gömüldü bile,* diyor.

Yüzyılın başında küresel köyden, sınırların geçirgenliğinden, ulusallığın bitişinden söz edilirken, yalnızca birkaç sene içinde sınırların somut bariyerlerle tahkim edilmesinden, elektrikli çitlerden, güvenlik kameralarından, kontrolsüz geçişlerin durdurulmasından bahsedilir olundu.

Değişen küresel paradigmayı akıcı bir dille ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alan Arıboğan, Duvar kitabıyla; duvarı yalnızca taşın taşın üstüne konduğu bir inşaattan ibaret olarak tanımlamanın yetersizliğini, duvarın insan uygarlığı üzerindeki sosyolojik ve psikolojik sonuçları itibariyle da farklı anlamları olan bir tasarım olduğunu anlama ve görme olanağı veriyor.

Duvar PdF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu