PDF

Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti PDF Oku indir

Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti kitabını araştırdık. Ayrıca Edgar Allan Poe tarafından kaleme alınan Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti kitap özetinin yanı sıra, Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti pdf oku, Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti yandex, Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti e-kitap pdf, Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti PDF Drive, Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti PDF indir Oku

Çözümleme diye adlandırdığımız düşünce gücünün kendisi çözümlenmeye pek uygun değildir. Onu, yalnızca, vardığı sonuçlarla değerlendirebiliriz. Bildiğimiz bir şey de şu: çözümleme gücüne aşırı derecede sahip olmak, insanoğlu için her zaman gerçek bir tat kaynağıdır. Güçlü bir adam nasıl vücudu ile övünür, adalelerini çalıştıran hareketlerden hoşlanırsa, çözümleyici de karmakarışık şeylerin içinden çıkmaya çalışarak kafa yormaktan hoşlanır. Yeteneğini göstermesine yarayacak en saçma işlerden bile tat alır. Bilmecelere, bulmacalara, anlaşılmaz yazılara pek düşkündür; bunları çözerken o derece beceriklilik gösterir ki, alelade kimselere doğaüstü bir iş yapıyormuş gibi gelir. Yöntemli düşünceyle vardığı sonuçların havasında, gerçekten de, bir içe doğmuşluk mevcuttur. Bu çözümleme kabiliyetinin canlanmasına, herhalde, matematiğin, hele onun en yüksek kolu olan ve karışık işlemleri var diye –âdeta değerini yükseltmek içinmiş gibi– yanlış olarak analitik dediğimiz çeşidinin çok etkisi mevcuttur. Gene de, aslında, hesaplamak çözümlemek demek değildir. Örnekse bir satranç oyuncusu hiç çözümleme yapmadan bazı hesaplamalar yapar. Şunu da söylemeli: satranç oyununun düşünce üzerindeki etkileri çok yanlış anlaşılmıştır. Bir bilim kitabı yazmıyorum, yalnızca biraz enteresan bir öyküye başlangıç olarak gelişigüzel bazı görüşlerimi sıralıyorum; bunu fırsat bilerek, gösterişi sevmeyen dama oyununun, ustaca bir araya getirilmiş saçma zorluklarla dolu satranç oyununa oranla, düşünce gücünün en yüksek katlarını kullandırmak yönünden daha kesin, daha yararlı olduğunu ileri süreceğim. Satranç oyununda taşların değişik, başka başka hareketleri mevcuttur, değerleri de çeşitlidir, birbirine uymaz; karışıklığı derinlik sanıyor, yanılıyorlar, (görülmemiş bir yanılma değil doğrusu). Bu oyun bütünüyle dikkate dayanır. Bir an dikkatiniz gevşeyecek olsa, hata yaptınız demektir, ya bir taş kaybedersiniz veya yenilirsiniz.

Hareketler yalnızca türlü türlü değil, üstelik karışıktır da, o yüzden bu gibi hatalara düşme olasılığı çoktur; on oyundan dokuzunu, kafası derli toplu işleyenler kazanır, zeki olmak yetmez. Damada ise, tam tersine, hareketler tek çeşittir, pek öyle bir değişiklik yoktur, dikkatsizlik olasılığı azalmıştır, dikkat kullanılmaz bile, her iki taraf da kazandıklarını kendi beceriklilikleriyle kazanırlar. Daha elle tutulur bir örnek verelim; bir dama oyunu var diyelim, yalnızca dört tane dama olmuş taş kalmış ortada; tabi ki ki böyle bir durumda hata yapılması beklenemez. Kazanmak için (oyuncular eşdeğerde iseler) görülmemiş bir hareket yapmak gerekir, öyle bir hareketi de insan fakat kafasını tercih ederek bulabilir. Basmakalıp çarelere başvuramayacağından, çözümleyici, karşısındakinin ruhuna girmek, düşünüşünü anlamak zorundadır; böylece, bir bakışta, (arada bir gerçekten gülünecek derecede basit olan) ana yöntemler, baştan çıkarıcı, yanlış hesaplara sürükleyici oyunlar buluverir.

Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayeti PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu