PDF

Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar PDF Oku indir

Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar kitabını araştırdık. Ayrıca Edip Cansever tarafından kaleme alınan Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar kitap özetinin yanı sıra, Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar pdf oku, Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar yandex, Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar e-kitap pdf, Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar PDF Drive, Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar PDF indir Oku

8 Ağustos 1928’de İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Kapalıçarşı’da turistik eşya ve halı ticareti yapmaya başladı. 1976’dan sonra yalnızca şiirle uğraştı. Bodrum’da tatildeyken beyin kanaması geçirdi, tedavi için getirildiği İstanbul’da 28 Mayıs 1986’da yaşamını yitirdi. İlk şiiri 1944’te İstanbul dergisinde yayınlandı. Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası, Kaynak dergilerinde çıkan ilk gençlik şiirlerini “İkindi Üstü” kitabında topladı. Bu şiirlerde varlıklı, her şeye yaşama sevinciyle bakan bir gencin avarelikleri, duyguları ön plandaydı. 1951’de Nokta dergisini çıkardı. Bu dergi genç şairlerle ve yazarlarla tanışmasını sağladı. İlk kitabından 7 yıl sonra paylaştığı Dirlik Düzenlik bu dönemin ürünüdür. Bu kitaptaki şiirlerde düşünceyi dil içinde eritmeye yönelen, özlü bir söyleyiş ve çarpıcı şekil arayan, toplumsal eleştiri için mizah aracını kullanan bir tutum görüldü. 1957’de yayına giren Yerçekimli Karanfil ile kendisine özgü bir şiir evreni kurdu. İkinci Yeni akımının özgün emsallarini verdi. Yenilik, Pazar Postası, Yeni Dergi gibi dönemin sanat yayınlarında şiirsel canlılığı besleyen şairlerden biri oldu.

Şiirinde zamanla sevinç yerini bunalıma, toplumsal dengesizlikleri eleştirme endişesı yerini yıkıcı bir umutsuzluğa bıraktı. “Dize işlevini yitirdi” gerekçesiyle yeni arayışlara yöneldi. Şiirde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kullandı. Nerde Antigone, Tragedyalar, Çağrılmayan Yakup bu dönemin ürünleridir. Yine de İkinci Yeni içindeki bazı şairler gibi anlamsızlığı savunmadı. Kapalı, bilinmesi güç, yine de anlamdan ayrılmayan bir şiire yöneldi. Çok farklı imgeler kullanırken bile düşünce öğesini göz ardı etmedi. Yapıtlarına tutarlı bir bütünlük kazandırdı. Şiirinde düzyazı olanaklarını kullanmaktan da çekinmedi. Yalnız şiirleriyle değil tepkileri ve yaşama şekiliyle de kendisinden söz ettirdi. Sürekli yazan, yayınlayan bir şair olarak ilgileri hep üzerinde tuttu.

Edip Cansever – Bezik Oynayan Kadınlar PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu