PDF

Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 PDF Oku indir

Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 kitabını araştırdık. Ayrıca Elias Lönnrot tarafından kaleme alınan Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 kitap özetinin yanı sıra, Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 pdf oku, Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 yandex, Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 e-kitap pdf, Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 PDF Drive, Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 PDF indir Oku

Elinizdeki Kalevala, Finlandiya Edebiyat Cemiyeti’nin 1940 tarihinde, yirminci baskı olarak, paylaştığı ve Elias Lönnrot’un bir önsözünü ihtiva eden Fince aslından çevrilmiştir. Kalevala, bir Destan olduğuna göre, tercemesinde, olabilecek olduğu kadar, metne sadakat gerektiği göz önünde tutulmuştur. Kalevala’nın yabancı dillere çevrilmesinde, çoğunlukla (nesir) yolu tercih edilmekte ve özetlemeye gidilmektedir; Finlandiya okullarında yapılan olağan öğretimde de bu yol tutulur. Bu hal, Destandaki konuların ve Destanın toplandığı dhadiselerin özelliği ve dilinin bünyesi sebebiyle, zorunlu görülmektedir. Kalevala, Ömer Seyfettin Bey Merhum’un birkaç Runo tercemesi ve Sayın M. Tahir Alanğu’nun bir özetleme broşürü hariç, dilimize çevrilmemiştir; bunlar ise maksada uygun değildir.   Finlandiya, Kuzey Avrupada, 337.009 Km2, bir alanı işgal eder, 305.396 Km2.sini toprak parçaları, 31.613 Km2.sini akar sular ve göller kaplar. Bu alanın % 71’i ormanlarla örtülüdür. 30.000 ada, 60.

000 göl mevcuttur. Nüfusu: 4.448.500 dir. Finlandiya’yı görenler, burada, ufukların enginliğini, gökyüzünün sonsuzluğa ulaşan masmavi derinliğini, hiçbir zaman unutamazlar. Tamamen orman, göl ve adalarla kaplı düzlüklerde, görüş dâima uzaklardadır. Dağlara, sivri kayalara rastlanmaz; yerlerine sapasağlam oturmuş, yaşlı yuvarlak tepecikler, ağırbaşlı bir rahatlık manzarası hazırlamıştır gözlere . Finlandiya’da dört mevsim biribirinden ayrılmaz; tabiatın değiştirdiği renklerle yaşanır: Dört ay kış, göller bile, bembeyaz kar kaplanmıştır; ilkbahar ve yaz, yeşillikler ve mavi hakimdir; güz aylarında ise, en açığından en koyusuna kadar, bütün renkler sarmaş dolaştır. Bilhassa, kuzeye çıkıldıkça bu renk kucaklaşmalarındaki harikul’adelik insana, bir hayal aleminde yaşanıyormuş hissini verir. Tabiat, Fin Topraklarını şiirle süslemiştir; Fin Halkı da bu tabiatın etkisindedir. Finlandiya’da güneşin doğması ile batması, çoğunlukla, yekdiğerine karışır. Bu anı tesbit etmek hemen de olabilecek değildir. Yaz günleri karanlık yaşanmaz; kuzeyde, Laponya’da 24. saat güneş mevcuttur; biraz daha aşağılarda, örneğin, kutup hattının tam üstüne rastlayan Rovaniemi şehrinde ve dhadiselerinda, yazın yirmi günü pırıl pırıl güneşli geçer; daha kuzeyde Utzjoki’de, 70 gün, güneş hiç batmaz. Eylül’den marta kadar, kış günleri çok kısadır: güneyde hemen hemen 6 saat, kuzeyde hemen hemen 3 saattir.

Tam kuzeyde, Laponya’da ise, kışın güneş yüzü görülmez; karın beyazlığı ile ufkun ardında kalan güneşin ışıklarının aksi, karanlığı bir miktar kırar. Finlandiya’da kışlar soğuktur; en soğuk ay da Şubattır. Fin Halkı, bu soğuğa alışıktır. Finlilerin ünlü sıcak hamamlarından —Sauna— çırılçıplak çıkmış, karlar üzerinde oynayan çocuklara rastlamak çoğu zaman, olabilecekdür. Finlandiya’da kış günleri fırtına olmaz, gecelerin karanlığı içinde (Şimal Fecri) sessiz, pırıldar durur. Her mevsim, güneşin ufuktan devrildiği anda, kıpkızıl bir renk, bulutları aydınlatarak, onları bir dantel gibi süsler.

Elias Lönnrot – Kalevala (Fin Destanı) Cilt 1 PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu