PDF

Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm PDF Oku indir

Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm kitabını araştırdık. Ayrıca Ellen Meiksins Wood tarafından kaleme alınan Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm kitap özetinin yanı sıra, Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm pdf oku, Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm yandex, Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm e-kitap pdf, Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm PDF Drive, Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm PDF indir Oku

Bir yazar, on yılı aşkın bir süre önce yayınlanmış bir kitaba, özellikle de belirli bir siyasal konjonktürde ve çok belirli, kısa ömürlü bir entelektüel akıma yanıt olarak yazılmış olan bir kitaba geriye dönüp baktığında mutlaka belli bir huzursuzluk hisseder. Şu veya bu belirlemeyle veya yargıyla alakalı kaçınılmaz pişmanlıklar söz konusudur. O vakitler mühim görünmüş olan bazı kişilikler ve fikirler hemen hemen tamamen gözden kaybolmuş olabilir. Araya giren seneler büyük bir tarihsel kopmaya –buradaki durumda, yeni bir döneme neden olan modern zamanların en büyük değişimlerinden birisi olan komünizmin çöküşüne– tanık olduğu için, uzaklık duygusu daha da büyük görünecektir. Sınıftan Kaçış kendi zamanına aittir. Yine de benim düşünceme göre, bu kitap, şimdi işlevini yitirmiş olan bir entelektüel eğilime getirdiği eleştirel yorumun ötesinde bir şeylere sahipti ve bugün de sahiptir. Kitabın, kesinlikle, şimdi de en azından o zaman olduğu kadar güncel olan daha kapsamlı sorunlar –sınıfla, ideolojiyle, politikayla, sosyalizmle ve demokrasiyle alakalı sorunlar– hususunda kuramsal bir yorum olması amaçlanmıştı. Ama kitabın entelektüel tarih olarak bile taşıdığı önemin, işlediği konuyu aşan bir ömre sahip olduğunu düşünmek de hoşuma gidiyor. Post-Marksizm dünün haberi olabilir, ama onun soyundan gelenler bugünün entelektüel akımlarında son derece canlı biçimde yaşamaktadır ve bence kitabın gidişatın nereye doğru olduğunu görme meziyetini taşıdığı ileri sürülebilir. Görüldüğü gibi, 1986’dan beri ve 1989’un şafağında solun entelektüel yaşamında birden fazla şey değişmiştir. Sözgelimi, Sınıftan Kaçış ilk kez yayına girdiği zaman, “post-Marksizm” terimi kendini halen kabul ettirmeye çalışıyordu. Bugünlerde ise artık pek bir şey ifade etmiyor. Belki bir zamanlar kendilerini bu terimle tanımlamış olanlar, şimdi, hiç değilse özgün anlamıyla bu tanımı inkâr ediyor olabilirler. Ne de olsa, bu deyim türetildiğinde, bu görüşün sözcüleri Marksizmin çok ötesine geçmiş olduklarını hissetmelerine karşın, köklerinin o geleneğe uzandığını ve o geleneğe borçlu olduklarını hâlâ kabul ettiklerini ifade etmesi amaçlanmıştı. Bugün onların Marksizmle bağları çok uzak ve zayıftır, hemen hemen fark edilemez.

Kendilerine özgü çeşitli yollarla insanlar, Marksizmle, hatta sosyalizmle reddetmek dışında çok az ilişkisi bulunan yönlere gitmişlerdir. Post-Marksizmin antimarksizme giden yolda yalnızca kısa bir durak olduğu açık gibi görünmekte. Yine de, bu rotayı yalnızca, hatta öncelikli olarak 1980’lerin sonlarındaki dramatik olaylara bağlamak doğru olmaz. Bu bakımdan, post-Marksist solun “düşüşten sonraki” entelektüel ve siyasal şekillenişinde bir araya gelen değişiklikleri abartmak yanlış olur. Erken post-Marksizm ile bugünkü postmodernizm içinde kesintisiz bir sürekli olaraklik mevcuttur ve başka şeylerin yanı sıra, her ikisi de “söylem” ve “değişiklik” veya gerçekliğin ve insan kimliğinin parçalı mahiyeti üzerinde durmaktadır. Hatta bu sürekli olaraklikler, değişikliklerden daha dikkat çekicidir ve bunların kökleri, daha da gerilere, 1950’li ve 1960’lı senelera, post-Marksist aydınların oluşum senelerına kadar izlenebilir.

Ellen Meiksins Wood – Sınıftan Kaçış Yeni ‘Hakiki’ Sosyalizm PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu