PDF

Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları PDF Oku indir

Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları kitabını araştırdık. Ayrıca Emin Akif Ersoy tarafından kaleme alınan Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları kitap özetinin yanı sıra, Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları pdf oku, Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları yandex, Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları e-kitap pdf, Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları PDF Drive, Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları PDF indir Oku

Emin Âkif Ersoy’un, babası Mehmet Âkif’i merkeze alarak yazdığı anıları bölük pörçük olarak çeşitli mevkûtelerde yayınlanmıştır. Aslını söylemek gerekirse o, anılarını Orta Çiftlik adını verdiği bir deftere kaydetmiştir. Lakin bu defterin âkıbeti –şuan için– meçhuldür. O da kendisi gibi, insanın yüreğini burkan bir âkıbete sahip olmalıdır. Derleme çalışmamızda, Emin Âkif’in anılarından yayınlanmış olanların büyük bir kısmını ihtiva eden Millet gazetesindeki tefrika başı çekmektedir. Bu gazetedeki anılar 12 Şubat 1948 tarihli 106. sayıdan başlar ve 10 Haziran 1948 tarihli 122. sayıda sona erer; toplam on beş bölümden ibarettir. Çalışmamızda ikinci olarak Nusret Safa Coşkun’un 25 Aralık 1947 tarihli Memleket’te Emin Âkif’i konuşturarak hazırladığı bir bölümlük neşir bulunmaktadır. Bu metin de Mehmed Âkif merkeze alınarak hazırlanmıştır. Kenan Akın’ın 24 Şubat 1966 tarihli Tercüman’da paylaştığı ve Emin Âkif’i ziyaret ederek kayda geçirdiği anıt ihtiva eden yine bir bölümlük görüşmesi derlememizin son bölümünü oluşturmaktadır. Emin Âkif’in anılarını Orta Çiftlik adıyla bir deftere kaydettiği bilgisinin kaynağı da bu yazıdır. Bu kaynakta, adı geçen anıt defterinden iktibaslar ve Emin Âkif’in söz konusu defterden bazı pasajları okurken çekilmiş bir resmi yer alır. Âkif’in ortanca kızı Feride [Akçor] ve damadı ile 1978’de gerçekleştirilmiş bir röportaj da hem Emin Âkif’ten kısaca da olsa söz edilmesi, hem de Âkif’in İstiklâl Harbi sırasındaki anılarına yer vermesi yönünden mühimdir. Emin Âkif’in anılarını bütünleyeceğini düşünerek bu metni de iktibas ettik.

Hayat hikâyesi ile ilgiliki dağınık bilgileri de bir araya getirerek yayına hazırladığımız bu anıt neşrinde yukarıda saydığımız metinler bulunmaktadır. Gazeteler ve dergiler tarandığında bu toplama, belki başka katkılar da sağlanabilir. Ayrıca derlememize Refi Cevad Ulunay ve Çetin Altan’ın Emin Âkif’le alakalı yazıları da metnin sonuna ek olarak konulmuştur.

Emin Akif Ersoy – Babam Mehmet Akif – İstiklâl Harbi Hatıraları PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu