PDF

Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor PDF Oku indir

Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor kitabını araştırdık. Ayrıca Emrah AlpatErol BilbilikHaluk HepkonKarin LiebhartTunca Arslan tarafından kaleme alınan Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor kitap özetinin yanı sıra, Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor pdf oku, Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor yandex, Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor e-kitap pdf, Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor PDF Drive, Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor PDF indir Oku

Zeitgeist The Movie, üç bölüme ayrılan ve her bölümde değişik bir komplo teorisini işleyen bir kurgu film. İlk bölümde bulunan Nasıralı İsa’nın aslında asla yaşamadığı ve ona atfedilen özellikler ile mucizelerin öncedenki mitolojilerden ve özellikle astrolojiden geldiği, aslında İsa’nın bir Güneş Tanrı olduğu iddiası olabileceken en çarpıcı iddia ki filmin yapımcıları en fazla bu bölüm üzerinde emek harcamışlar gibi görünmekte. Lakin filmdeki iddialara skeptik bir bakış açısıyla baktığımız ve iddiaları başka kaynaklarla doğrulamaya çalıştığımız zaman karşımıza çıkan tablo, filmdekinden fazla farklı. Filmin ikinci ve üçüncü bölümleri de ilk bölümdeki gibi problemler, bilgi ve mantık hatalarıyla dolu. Film boyunca somut bilgiler, belli bir hikâyeye uydurulabilmek adına esnetiliyor. Çeşitli hikâyelerin filmin kurgusuna uygun kısımları alınıp, geri kalanı yokmuş gibi davranılıyor. Alıntı yapılan yerlerde tarihi hatalar yer alıyor. Misal verilecek olursa, filmin ikinci bölümünde uçakları kaçıran teröristler içinde olduğu söylenen bireylerin aslında sağ oldukları ileri sürülüyor. Halbuki ardından bu “hayatta olan” teröristlere dair kaynakların tekzip edilen haberler olduğu ortaya çıkmakta. Aslını söylemek gerekirse burada söz konusu olan, olaylar tazeyken isim benzerliği veya ismin yanlış yazılması sebebiyle ölü olduğu söylenen bireylerin “Ben böyle bir şey yapmadım; buradayım ve yaşıyorum” türünden açıklamalar yapması ve basının bunları yayımlaması. Yine filmin üçüncü bölümünde Woodrow Wilson’ın “seneler sonra yazdığı satırlarda” görülen pişmanlığından bahsediliyor. Oysa alıntılanan cümle aslında Wilson başkan seçilmeden önceki seçim konuşmasının bir parçası. Yani filmin iddia ettiği gibi bu satırları yazarken başkanlığı sırasında yasalaşan bir düzenleme için pişmanlık duyması imkânsız. Bu türden çarpımalar film boyunca tekrarlanıyor. Bunlardan bir kısmını aşağıda geniş bir şekilde bir biçimde göreceğiz.

Filmin iddialarını merak etmeyip olduğu gibi kabul eden seyirciyse, bu akıllıca kurgulanmış kolaj çalışmasının gerçeği gösterdiğini düşünüyor. Zeitgeist’ın ilk bölümünü ele alan bu incelemenin amacı Nasıralı İsa’nın yaşayıp yaşamadığına dair kesin bir hükme varmak, İncil’de anlatılan hikâyelerin doğruluğunu yahuthut yanlışlığını ispatlamak veya filmdeki gibi İsa hikâyesinde geçen motiflerin esas kaynaklarının ne olduğunu ortaya koymak değil. Bu kısa araştırmanın konusu filmdeki iddiaların doğruluğu veya yanlışlığı. İsa peygamber gerçekten de yaşamamış, sonradan uydurulmuş ve astrolojiden ve öncedenki mitlerden kolajlanmış bir karakter olabilir. Lakin bu araştırma, bu sorunun cevabını bulmaktan ziyade filmde anlatılan “İsa miti teorisi”nin filmde gösterildiği şekliyle doğru olup olmadığına odaklanıyor. Bu araştırmada önce Zeitgeist The Movie isimli filmin ilk bölümünün kaynaklarını kısaca inceleyeceğiz. Daha sonra filmdeki iddiaları cümle cümle ele alıp, bunların doğru olup olmadıklarını saygın ve doğru olduğu genel kabul gören kaynaklarla karşı karşıya geldirıp bulmaya çalışacağız. Bu araştırmanın benzerleri önceden başkaları tarafından da yapıldı. Bu araştırma da aşağı yukarı tüm diğer araştırmacıların vardıkları sonuca varıyor. O sonuç da Zeitgeist The Movie’nin ilk bölümünde anlatılanların çok büyük bir bölümünün gerçekle alakalı olmadığıdır.

Emrah Alpat, Tunca Arslan, Erol Bilbilik, Haluk Hepkon, Karin Liebhart – Zeitgeist Ne Anlatıyor PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu