PDF

Engin Geçtan – Psikodinamik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar PDF Oku indir

Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar kitabını araştırdık. Ayrıca Engin Geçtan tarafından kaleme alınan Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar kitap özetinin yanı sıra, Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar pdf oku, Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar yandex, Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar e-kitap pdf, Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar PDF Drive, Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar PDF indir Oku

Çağdaş Yaşam ve Normaldışı Davranışlar’ın ilk basımından bu yana on yedi yıl geçti. Sonraki senelerda üç kitap daha yazdım. Her kitap bir öncekinden daha öznel bir anlatımla yazıldı. İlk denemem olduğu için, Çağdaş Yaşam ve Normaldışı Davranışlar’ı alışılagelmiş akademik kalıplardan dilediğimce özgür bir biçimde gerçekleştirememiştim. O vakitler bir başka modelden hareket etmem veya kendime özgü bir tarz denemem söz konusu olamazdı. Çünkü kitap yazmak isteği, klinisyen akademisyen kimliğimin yanı sıra girişilmiş ve sonucu kestirilemez bir denemeydi yalnızca. Nitekim, ilk denemelerde rastlanabilen bir ölçüsüzlüğü sanırım ben de yaptım ve o güne kadar edinmiş olduğum bilgilerin ve tecrübelerin tümünü kitabın içeriğine katmaya çalışarak okuyucularımı biraz yormuş oldum. Bugün dokuzuncu basımı yapılırken kitabın amacını biraz daha netleştirmeye çalıştım. Önceki basımların öncesinde de farklı zamanlarda bazı çıkarmalar ve eklemeler yapılmış, fakat yapısına dokunulmamıştı. Birazdan okuyacağınız şekiliyle bu kitap, “enerjik psikiyatri” adı verilen alanın insana ve poblemlerina bakış açısını anlatmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, kitabın yapısında da bazı değişikliklere gidilmiş, bunun yanı sıra, önceki basımlarda ele alınmış olan bazı konular bu kez kapsam dışı bırakılmıştır. Ne var ki, bu basımda gerçekleştirmeye çalıştığım yapısal değişiklik ve yaklaşım farklılığı, kitabın başlığı ile yönelimi içinde bir uyuşmazlığı da bununla birlikte getirdi. Bunda ilk basımdan bu yana geçen seneler içinde yazarın psikiyatriye bakış açısında bir araya gelen değişikliklerin de payı var. Kitabın yazıya döküldüğı 1974 senesinde çağdaş sözcüğünün taşıdığı anlam büyük bir çoğunluk tarafından ortaklaşa paylaşılırken, şimdilerde “çağdaş” sözcüğünün ve “çağdaşlaşma” kavramının farklı yorumlara açık olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, çağdaş yaşamın getirdiği kendine özgü sorunlarla alakalı bölümleri, yeniden ve genişletilmiş bir biçimde yazarak, okuyucumu yüklemek yerine, önceki kısımlarda kullanılmış olan “Çağdaş Yaşam” başlığından vazgeçerek bu kavramla alakalı konuları kitabın kapsamı dışında bırakmanın daha uygun bulunacağını düşündüm.

Psikoenerjik psikiyatri alanında çalışan, bundan dolayı yaşamı ve normalliği bir zaman olarak algılayan biri olarak, bugün, “Normaldışı Davranışlar” başlığının belki bir klinik psikiyatri kitabı için uygun bir başlık olabileceğini düşünüyorum. Bu başlık, ilk basımın yapıldığı günlerde daha çok etkisinde olduğum akademik kalıplar ve geleneksel tababet anlayışı ışığında seçilmişti. Esasen o zamanlar kitap akademik amaçla yazılmış ve meslek dışı kesim tarafından da okunabileceği ilk etapta pek kestirilememişti. Lakin bazı değerlendirmelerin ve danışmaların neticesinde, artık ortaya önceki basımlardan yalnızca farklı değil, başka bir kitap da çıkmış olsa, kategorik bir ifade taşıyan bu başlığı tümden değiştirme isteğimi, kitabın önceki basımlarla kopukluk yaratarak okuyucumu yanıltma endişesıyla ketlemek gereğini duydum. Bu açıklamaların ışığında, kitabın başlığı ile içeriği içindeki bazı uyuşmazlıkların anlayışla karşılanacağını bekliyorum.

Engin Geçtan – Psikoenerjik Psikiyatri ve Normaldışı Davranışlar PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu