PDF

Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu PDF Oku indir

Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu kitabını araştırdık. Ayrıca Enis Berberoğlu tarafından kaleme alınan Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu kitap özetinin yanı sıra, Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu pdf oku, Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu yandex, Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu e-kitap pdf, Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu PDF Drive, Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu PDF indir Oku

Elinizdeki kitap, Susurluk ile ilgili yazılanların yalnızca bir tanesi. Susurluk olayı medyaya takım oyununu yeniden hatırlattı. Bu kitabın yazarı, basın ve TV habercilerinin yarattığı veri tabanına katkıda bulundu, tamamen açık kaynaklardan yararlanarak Susurluk denklemini çözmeye çalıştı. Domino oyunundaki taşlar gibi birden fazla irtibat noktası olan Susurluk kahramanlarının ilişki ağı yalnızca kamuoyunu değil habercileri bile bunalttı. Çoğumuz Susurluk’un isim ve suç sicili labirentinde kayboldu. O yüzden kitabın hemen girişine geniş bir özet bölümü konuldu. Detay ve dokümanların olduğu bölümlerin sonuna da tartışma notları eklendi. Susurluk’la alakalı olarak koyduğumuz çerçevede mutlaka eksikler mevcuttur. Ama baştan altını çizelim, Güneydoğu bağlantısı ayrı bir kitap olarak planlandı. Bu kitap için beni yüreklendiren gazeteci eşim Oya Ber- beroğlu’na, bilgi ve belge desteği sebebiyle Hürriyet Ankara Temsilcisi arkadaşım Sedat Ergin ve Büro’daki dostlara, bu karanlık dünya çapında rehberliği için gazeteci Ünal İnanç’a teşekkürü borç bilirim. Kitaptaki hatalar doğaldır ki yalnızca bana aittir. Ama onlar olmasa bu kitap yazılamazdı. Türkiye o kadar uzun süredir, müthiş hal koşullarında yaşıyor ki, adi suçlara karşı duyarsız olduk. Kısa olarak “Mafya” diye andığımız organize suç dünyasının en az PKK, DHKP- C yahut İBDA-C kadar sistemi tehdit ettiğini unuttuk. Mafya ve terör örgütleri içinde doğal ittifaka 12 Eylül 1980 öncesinde tanık olmamıza rağmen, toplumsal hafızayı çoğunluğu oluşturan genç nüfusa aktaramadık.

Her sabah dünyayı ve Türkiye’yi yeniden keşfetmeye, anlamaya çalışmamız belki de bu yüzdendir… Mesela hukukun yüz karası faili meçhul cinayetleri düşünün. Türkiye genelinde son dokuz yılda jandarma ve polis sorumluluk sahasında 1490’ı terör, 3 bin 709’u adi olmak üzere toplam 5 bin 199 faili meçhul cinayet işlendi. Çiller Ailesi’nin İçişleri Bakanı Meral Akşener, 1997 Mart ayında CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül’ün yazılı soru önergesini yanıtlarken, jandarma sorumluluk sahasında, Olağanüstü Hal Bölgesi’nde, 621 terör, 288 adi, mücavir illerde 203 terör, 67 adi, diğer illerde de 199 terör, 999 adi olmak üzere Türkiye genelinde 2 bin 377 faili meçhul cinayet olayı yaşandığini dile getirdi. Akşener, bu cinayetlerden 1023’ünün terör, 1354’ünün ise adi olay olduğunu kaydetti. Akşener, 1987-1996 senelerı içinde polis sorumluluk sahasında ise, OHAL bölgesinde 294’ü terör, 516’sı adi, mücavir illerde 58’i terör, 51’i adi, diğer illerde de 115’i terör, 1788’i adi olmak üzere Türkiye genelinde toplam 2822 faili meçhul cinayet yaşandığini açıkladı. Akşener, polis sahasındaki faili meçhul cinayetlerin 476’sının terör, 2 bin 355’inin adi olay olduğunu dile getirdi. Yani nereden baksanız, Türkiye’de adi suç kapsamı içindeki faili meçhul sayısı, politik amaçlı senedirma eylemlerini katlıyor. Güneydoğu’daki faili meçhulleri çözmek istemeyen devlet, diğer cinayet, gasp, hırsızlık, darp gibi hadiselerin faillerini bulmakta yetersiz, aciz kalıyor.

Enis Berberoğlu – Susurluk 20 Yıllık Domino Oyunu PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu