PDF

Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti PDF Oku indir

Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti kitabını araştırdık. Ayrıca Erhan Afyoncu tarafından kaleme alınan Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti kitap özetinin yanı sıra, Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti pdf oku, Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti yandex, Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti e-kitap pdf, Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti PDF Drive, Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti PDF indir Oku

Osmanlı İmparatorluğu, tarih sahnesinden çekilmesine rağmen hâlâ izleri duruyor. Lakin yaşamımızın aşağı yukarı her safhasında izleriyle karşılaşmamıza rağmen Osmanlı tarihi özellikle akademik dünyanın dışındaki okurlar için karanlıklar içinde. 2001 ile 2005 içinde yayına giren 5 ciltlik Sorularla Osmanlı İmparatorluğu isimli eserimiz bi hayli ilgi uyandırmış ve art arda bir çok baskı yapmıştı. Lakin bu kitaplarda çok dikkat çeken kısımlar, ana konunun içinde kayboluyordu. Okuyuculardan ilgi çeken konuların müstakil bir kitap olarak yayına girmesi talebi geldi. Yayınevinin de desteğiyle bu kitap yaşandı. Bu kitapta, akademik incelemelerin neticesinde yaşanan bilgilerden hareket edilmiş, fakat konular anlaşılır bir dille verilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, tarihin gördüğü üç büyük imparatorluktan birisiydi. Roma ve İngiltere imparatorlukları gibi Osmanlı İmparatorluğu da, tarih sahnesinden kalkmasına rağmen tesirleri sürdürmekte. Osmanlı İmparatorluğu, XVI. yüzyılda dünya siyasetine yön vererek, bugünkü dünyanın siyasi ve dini yapısının oluşmasına büyük katkıda bulundu. Asırlarca Osmanlı idaresi altında bulunmuş ülkelerin birden fazla kişiliğistiği de bu sürede şekillendi. Budin’den Basra’ya kadar uzanan bölgedeki dini ve etnik gruplar Osmanlı idaresi altında oluştu. Osmanlı mimarisi ve şehircilik anlayışı, hakimiyeti altındaki bir çok yerde şehirlerin şekillenmesinde mühim tesirlerde bulundu. Osmanlı İmparatorluğu’nun hakim olduğu sahada Arnavutluk, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Hırvatistan, Irak, İsrail, Karadağ, Katar, Kıbrıs, Lübnan, Libya, Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldavya, Romanya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen ve Yunanistan kurulmuştur.

Ayrıca bugünkü Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Sudan ve Ukrayna’nın da bazı kısımları Osmanlı toprağı olmuşlardı. Bütün bu bölgelerde asırlarca süren Osmanlı hakimiyeti günümüz dünya politikasına da etki eden derin izler bıraktı. Nitekim şimdilerde, özellikle son 15 yılda Balkanlar’da, Kafkasya’da ve Ortadoğu’da kaldırılan her taşın altından Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri çıkıyor. David Fromkin’in, New York Times’teki 9 Mart 2003 tarihli yazısı da bu gerçeği ifade etmekteydi: “Bir hayalet ABD’yi pençelerine almış, rahat bırakmıyor. Bu, Osmanlı İmparatorluğu’nun hayaleti. Irak’ta, Sırbistan’da, Bosna’da, Kosova’da, Körfez Savaşı’nda, 11 Eylül saldırılarında bu hayalet bizimleydi. Osmanlı hayaletleri asla uzaklaşmadı”

Erhan Afyoncu – Osmanlı’nın Hayaleti PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu