PDF

Eric Berkowitz – Seks ve Ceza PDF Oku indir

Eric Berkowitz – Seks ve Ceza PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Eric Berkowitz – Seks ve Ceza kitabını araştırdık. Ayrıca Eric Berkowitz tarafından kaleme alınan Eric Berkowitz – Seks ve Ceza kitap özetinin yanı sıra, Eric Berkowitz – Seks ve Ceza pdf oku, Eric Berkowitz – Seks ve Ceza yandex, Eric Berkowitz – Seks ve Ceza e-kitap pdf, Eric Berkowitz – Seks ve Ceza PDF Drive, Eric Berkowitz – Seks ve Ceza Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Eric Berkowitz – Seks ve Ceza PDF indir Oku

1956’da, Kuzey Rodezya’nın bir köyünde, çaresiz bir kadın evliliğini yoluna koymak için kabilenin ileri gelenlerinden bir araya gelen yerel bir mahkemeden yardım istedi. Kocasıyla ilişkisi sallantıdaydı. Yakın gelecekte hem kocasına hem de kendine zührevi bir hastalık teşhisi konmuştu. Kocası hastalığı ondan kaptığında ısrar ediyordu ama kadın kendisinin asla sadakatsizlikte bulunmadığını, bilakis hatalı olanın kocası olduğunu savunuyordu. Adam bir keresinde kadını bıçaklamakla ve daha kötüsü, ona büyü yapmakla tehdit etmişti. Ne var ki, bütün bunlar çifti mahkemelik etmeyecekti, ta ki kadını o gün mahkemeye koşturacak kadar dayanılmaz, o derece çirkin bir şey yaşanana kadar. Şafak vakti kadın uyandığında memesini kocasının ağzında buldu. Kocasının büyü yapma tehdidini anımsayıp korkuya kapıldı. Mahkemedeki oturumda yörenin ileri gelenlerinden akil biri kocaya sordu: “Karınızın memesini emerken ne düşünüyordunuz? [Salondaki bir bebeği tasvir ederek] bunun gibi ufak bir çocuk musunuz?. Bunu neden yaptınız?” Kocanın cevabı durumu daha da kötüleştirmekten öteye geçmedi. “Sevdiğimden,” dedi. Akil adam kuşkuluydu. “Sevgi ha! Karınız uykudayken sevginizi bu biçimde gösteriyorsanız garip biri olmalısınız.” Akil adam kocayla bir süre tartıştı.

Koca ithamlara karşı çıkıp yalnızca karısına duyduğu müşfik sevgiyi sergilediğini söylerken, akil adam, kocanın büyü yaptığından giderek daha fazla kuşkulanmaya başladı. Sonunda şöyle dedi: “Hayır, hayır… Karınızla giderseniz onu öldürürsünüz diye korkuyorum.” Kadın geceleyin polis nezaretinde tutuldu ve ardından mahkeme işlemleri sürdü. 20. yüzyılın ortasında Kuzey Rodezya’da bu tür tartışmaların mahkeme müdahalesini gerektirdiği tek vaka bu değildi. Başka bir adam karısının memelerini emerek onu kısırlaştırmakla suçlanmıştı. Keza kadınlar, kocalarının kendilerine oral seks yapmalarına yahut kendileri uyurken ilişkiye girmelerine bir son vermek için sürekli olarak mahkemeye başvuruyorlardı. Kocalarını âdet çamaşırlarını çalıp kumarda şans getirsin diye tılsım olarak kullanmakla suçladıkları vakalara da rastlanıyordu. Kabilenin yargıçları bu suçlamaları ciddiye alıyordu. Onlara göre uyuyan bir kadınla cinsel ilişkiye girmek, bir cesetle seks yapmaya benzerken, günün herhangi bir vaktinde bir kadının memelerini emmek, yetişkinin karakteri ile çocuğun rolünü birbirine karıştırıyordu. Bu toplumda bir kadının âdet kanının bulaştığı çamaşırlar basit bez parçaları değildi; çoğalmanın iyiye yahut kötüye kullanılabilecek muazzam gücünü taşıyorlardı. Bu kıyafetleri kumarhanelerde şans getirsin diye kullanmak, evrenin koruyucu güçlerini ziyan etmek demekti. Bu bağlamda mahkemenin memeyi emen kocayı karısından uzak tutmak için koruyucu tahsis etmesi, tartışmalı durumlarda makul bir tepkiydi. Bunun yanı sıra mahkeme kararlarını gözden geçiren Britanyalı kolonyal görevliler bu inançların hiçbirini paylaşmıyorlardı. Evlilik içi seksin yalnızca karı kocayı ilgilendirdiğini ve bundan dolayı mahkeme müdahalesinin yakışıksız olduğunu düşünerek, genelde bu tür davaları başlarından savıyorlardı. Karısı uyurken onun bedeninin tadını çıkaran bir adam yalnızca hakkı olan erotik hazzı alıyordu ve kaba güç kullanmadığı sürece hukuka düşen bir rol kalmıyordu.

Güç, büyücülük ve şansa dair bütün bu konuşmalar enteresan ama yersizdi. Bölgedeki yerel mahkemeler Avrupalıların bu davaları ciddiye almamalarından şikayet ediyorlardı fakat onlara aldırış eden yoktu.

Eric Berkowitz – Seks ve Ceza PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu