PDF

Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış PDF Oku indir

Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış kitabını araştırdık. Ayrıca Eric J. Hobsbawm tarafından kaleme alınan Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış kitap özetinin yanı sıra, Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış pdf oku, Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış yandex, Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış e-kitap pdf, Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış PDF Drive, Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış PDF indir Oku

Ocak 1989’da Fransa’da, devrimin 200. yıldönümüne hazırlanan kitapçıların kataloglarında 1.000’i aşkın kitap yer alıyordu. O günden bu yana yayına girenları ve en mühimsi, en fazlası İngilizce olmak üzere başka dillerde çıkanları da ekleyecek olursak, bu sayı herhalde birkaç yüz adet daha artacaktır. Genel tablo böyle olunca, kendime şu soruyu yöneltmem doğal karşılanmalıdır: Bu kadar çok sayıdaki kitaba bir tanesini daha eklemeye değer mi? Gerçi elinizdeki metnin kaleme alınmasının bir gerekçesi var: 1989’da New Jersey Eyalet Üniversitesi Rutgers’de verilen Mason Welch Gross konferansları için hazırlanmış bir tebliğdi bu ve 200. yıldönümü olması itibariyle Fransız Devrimi, bu konferansların en fazla ilgi toplayan konularından birisiydi. Yine de bu açıklama, kanımca, böyle bir kitabın okuyucuya sunulması yönünden yeterli gerekçeyi sağlamaz. O yüzden, şimdi bunun yanında iki gerekçeye daha değinmek istiyorum. Birinci gerekçem, Fransız Devrimi’ni konu alan -özellikle de devrimin kendi ülkesinde çoğalan- yeni literatürün müthiş derecede bölük pörçük nitelikte olmasıdır. İdeoloji, moda ve modern medya tanıtımının gücü gibi etkenlerin bi-raraya gelmesi, devrimin 200. yıldönümüne büyük ölçüde, basitçe ifade edecek olursak Fransız Devrimi’nden ve onun mirasından hoşlanmayan çizgide yayınların damgasını vurması sonucunu doğurmuştur. Şüphesiz bu yeni bir durum değildir; herhalde ilk 100. yıldönümü zamanında Devrim’in aleyhine daha fazla yayın yapılmıştı (yine de, Fransız Cumhuriyetinin -sosyalist- bir başbakanının -Michel Rocard-Devrim’in 200. yıldönümünün “bir çok insanı devrimin tehlikeli olduğuna, şayet Devrim olmasaydı her şeyin çok daha iyi gideceğine ikna etme”nin* vesilesi olmasını tatminiyetle karşıladığım öğrenmenin bize bir parça enteresan geldiğini belirtmemiz gerekir). Anlaşılan bunlar, çoğu zamanlar için olabileceken geniş bir konsensüsü ifada eden duyguları göz önüne seriyor.

Sıradan bireylerin -yapmaları şöyle dursun- devrim istedikleri bir çağ, tanımı gereği, olağandışı bir çağdır. Sonuçta tarihte, bireylerin Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşik’e ulaşmak istediklerini gösteren işaretlerin yaygın olduğu belli uğraklar olduğunu (1789 böylesi uğraklardan birisiydi ve Mösyö Rocard kafasını biraz daha doğuya çevirse 1989’da buna benzer başka örnekler görmekte kesinlikle zorlanmazdı) hep akılda tutmakta yarar mevcuttur.

Eric J. Hobsbawm – Fransız Devrimine Bakış PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu