PDF

Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı PDF Oku indir

Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı kitabını araştırdık. Ayrıca Eric J. Hobsbawm tarafından kaleme alınan Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı kitap özetinin yanı sıra, Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı pdf oku, Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı yandex, Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı e-kitap pdf, Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı PDF Drive, Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı PDF indir Oku

Yirminci yüzyılın tarihini hiç kimse bir başka dönemin tarihini yazdığı gibi yazamaz, çünkü hiç kimse, yaşadığı dönemi, yalnızca dışardan, ikinci -veya üçüncü- elden, o dönemin kaynaklarından veya ardındanki tarihçilerin eserlerinden bildiği bir dönemi yazabildiği (veya yazması gerektiği) gibi yazamaz. Benim yaşamım bu kitapta ele alınan dönemin büyük bir bölümüyle çakışıyor. Bu dönemin ilk gençlik çağımdan günümüze kadar geçen büyük bir bölümünde yaşanan toplumsal hadiselerin bilincindeydim, yani bir bilimciden fazla bir çağdaş olarak bu dönem ile ilgili görüşler ve önyargılar biriktirdim. Tarihçi olarak taşıdığım profesyonel şapkanın altında, 1914’ten sonraki dönem üzerinde çalışmaktan kaçınmamın bir nedeni budur. Gene de başka sıfatlarla bu dönem üzerine yazmaktan kendimi alıkoyamadım. Meslek yaşamında denildiği gibi, “benim dönemim,” ondokuzuncu yüzsenedir. Artık 1914’ten Sovyet çağının sonuna kadar yaşanan Kısa Yirminci Yüzyıl’ı bir tarihsel perspektif içinde ele almanın olabilecek olduğunu düşünüyorum, fakat ona, çok sayıda yirminci yüzyıl tarihçisinin biriktirdiği arşiv kaynaklarından ufak bir serpintiyi bir yana bırakırsak, bilimsel literatür bilgisi olmaksızın ulaşıyorum. ‘ Söz gelimi klasik antikite veya Bizans İmparatorluğu tarihçisinin bu uzun dönemler sırasında, ve ardından yazılanları bilmesi gibi, tek bir birinin, şimdiki yüzyılın tarih yazınını tek bir büyük dilde bile bilmesi, şüphesiz, bütünüyle imkânsızdır. Bunun yanında benim bilgim, çağdaş tarih bölgesindeki kapsamlı tarihsel bilgi standartlan yönünden bile gelişigüzel ve parçalıdır. En çok yapabildiğim, özellikle zahmetli ve tartışmalı sorunlar literatürünü -söz gelimi, Soğuk Savaş’ın ve 1930’ların tarihini- gözden geçirmektir. Bu kitapta ifade edilen görüşlerin araştırıcı uzmanlığın ışığında makul olması, beni yeterince tatmin ediyor. Aksi halde şüphesiz başaramazdım. Bu kitapta tartışmalı görüşlerin yanı sıra cehaletimi sergilediğim birden çok sorun da mevcuttur mutlaka. Bu kitap, bundan dolayırden ötürü, garip biçimde eşitsiz temellere dayanıyor. New School for Social Research mezunlarına yirminci yüzyıl tarihi üzerine verilen derslerin gerektirdiği okumayla sona eren ve senelerca süren kapsamlı ve çok yönlü okumaya ek olarak, sosyal antropologların “katılımcı gözlemci” veya yalnızca dikkatli gezgin dedikleri veya atalarımın birden fazla ülkede kibbitzer diyebilecekleri türden biri olarak, Kısa Yirminci Yüzyıl’ın birikmiş bilgisine, anılarına ve fikirlerine sahibim.

Bu türden tecrübelerin tarihsel değeri, büyük tarihsel hadiselerin içinde yer almaya veya tarih yapanları yahut mühim devlet adamlarını tanımaya veya onlarla görüşmüş olmaya bağlı değildir. Aslına bakılırsa, arada bir gazeteci olarak şu veya bu ülkeye, daha çok Latin Amerika’ya yaptığım araştırma gezilerinin kazandırdığı deneyim devlet başkanlarıyla veya karar alan bireylerle yapılan görüşmelerin çoğu kez verimli olmadığını ortaya koydu. Çünkü bu türden insanlar halka hitap edecek biçimde konuşuyorlardı. Gerçekten aydınlatıcı olan insanlar serbestçe konuşabilen veya böyle konuşmak isteyen bireylerdir. Bunların büyük hadiselerin sorumluluğunu hiçbir biçimde taşımamaları tercih edilir. Bunun yanında, ister istemez kısmî ve yanıltıcı da olsa, insanları ve yöreleri tanımak bana çok yardımcı oldu. Bu yüzyılın üçüncü çeyreğinde yaşanan toplumsal dönüşümün hıfcını ve ölçeğini görmenin en iyi yolu aynı kenti -Valencia veya Palermo- otuz yıllık bir aradan sonra görmektir. Çok önce yapılan bir görüşme sırasında söylenen ve gizli tutulan bir şeyin anısı, çok açık olmayan nedenlerle, gelecekte kullanılabilir. Tarihçi bu yüzyıla bir anlam kazandırabiliyorsa, bu genelde gözlem yapma ve anlatılanları dinleme aracılığıyladir. Bu yolla öğrenebildiklerimi okurlara aktarmayı bekliyorum.

Eric J. Hobsbawm – Kısa 20. Yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu