Siyaset Kitapları

Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” PDF indir

Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” PDF indir, e-kitap sitemizde Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Genevieve Lloyd tarafından kaleme alınan Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” kitabı 176 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” kitabını 9789755390833 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” kitap özeti, Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” pdf oku, Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” yandex, Genevieve Lloyd e-kitap pdf, Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” PDF Drive, Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” PDF Oku

Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” Kısa Özet

*Akılcılık hayaleti*nin izini sürmeye sürdürmekteuz. Daha önce Akla Veda, Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, İktisadi Aklın Eleştirisi, Tarih ve Tin gibi kitapları yayımlayarak başlattığımız hâkim Akıl paradigmasının eleştirilerek dönüştürülmesi uğraşına, canalıcı önemde katkıda bulunan bir kitap Erkek Akıl. Yayımlanmasından kısa bir süre sonra feminist düşüncenin klasiklerinden biri konumuna yerleşmiş, hacmiyle kıyaslanamayacak ölçüde mühim bir çalışma.

Bu kez odak, verili Akıl ideallerinin cinsiyetçiliği ile ilgili. Bireylerin zihinlerini birbirinden ayıran, olumsal tarihi koşulları aşan, herkesin paylaştığı bir Akıl özlemi, Batı’nın felsefi mirasının, ahlâki ve siyasi ideallerinin temellerinde yatar. İşte Lloyd, Platon’dan Descartes’a, Kant ve Hegel’den Sartre’a kadar bir dizi düşünürü ele alarak, bu Akıl ideallerinin tarihsel olarak kadınlığı dışladığı ve kadınlığın kendisinin de böylesi bir dışlama süreci yoluyla oluşturulduğunu belirtiyor. Ona göre, rasyonel bilgi her zaman kadınla eşleştirilen doğa güçlerinin bir tür aşılması, dönüştürülmesi yahut kontrol altına alınması olarak; kadınlık da onun aştığı, tahakküm altına aldığı şey olarak anlaşılmıştır.

Kadın-erkek ayrımı felsefe geleneğinde bir değer ölçütü olarak iş görmüştür. Bu gelenekte erkeklik, düşüncenin açık ve kesin, kadınlık ise muğlak ve belirsiz şekilleriyle ilişkilendirilmiş; etkin, belirlenmiş ve düzenli *form*u temsil eden erkeğe karşı, kadın edilgen, belirlenmemiş ve düzensiz *madde*yi temsil etmiştir. Bu geleneğin akıl kavrayışlarının erkeksiliği, bütün bunları talihsiz metaforlar olarak görüp bir kenara atarak giderilemez.

Bu metaforlar akıl yürütme şekillerini oluşturucu niteliktedir. Lloyd çözümün akla kadınsı bir farklı geliştirmek veya aklın kadınsılaştırması olmadığını vurgular. Aklın soğuk ve soyut kişiliğine karşı duyguların sıcaklığının, evrensellik iddialarına karşı kadınların kişisel ve tikel olana gösterdikleri özenin çıkarılmasının bir işe yaramak şöyle dursun, bizatihi bu baskıcı geleneğin mühim bir bileşenini pekiştireceğini ileri sürer. Ona göre Akla yöneltilen bu eleştiriler.

Batı felsefe geleneğindeki çok eski bir damarla sürekli olaraklik içindedir ve bu damarın temel endişesı da miras alınmış Akıl ideallerinin derin yapılarını düşünümsel bilinç düzeyine çıkarmaktır.
Felsefeyi, felsefenin içinde kalarak eleştirmenin nasıl olabilecek olduğunu merak eden ve düşünme şekillerine nüfuz etmiş cinsiyetçilikle kolaya kaçmadan mücadele etmek isteyenlere…

 

Erkek Akıl Batı Felsefesinde “Erkek” ve “Kadın” PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu