PDF

Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı PDF Oku indir

Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı kitabını araştırdık. Ayrıca Ernesto Che Guevara tarafından kaleme alınan Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı kitap özetinin yanı sıra, Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı pdf oku, Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı yandex, Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı e-kitap pdf, Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı PDF Drive, Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı PDF indir Oku

Bu eser Camilo Cienfuegos’un* anısına sunulmuştur. Onu okumalı ve gerekli diizeltmeleri yapmalıydı, kaderi buna izin vermedi. Bu satırlar, Direniş Ordusunun büyük yüzbaşısına, bu devrimin yarattığı en büyük gerilla şefine, kusursuz devrimciye, kardeşçe bağlı olduğum dosta saygı ifadesi olarak kabul edilebilir. Camilo, Fidel’in silah arkadaşı, savaşın zor anlarında güvenilir adamı, fedakar mücadeleci, fedakarlığından daima kişiliğini çelikleştirmek ve birliğininkini işlemek için araç olarak yararlanan bir savaşçıydı. Sanırım ki, gerilla savaşının kazandırdığı bütün deneyleri bir araya topladığımız bu el kitabını onaylayacaktı, çünkü deneyimimiz yaşamın ta kendisinin ürünüdür. Lakin, bu sayfalara fakat bazı tarihi kişiliklerde görülebilen kusursuzluktaki duygularının, zekasının ve cesaretinin canlılığını ekleyecekti. Bunun yanında, Camilo’yu yalnız dehasının gücüyle olağandışı işler başaran bir efsane kahramanı olarak düşünmemek gerekir. Onu, halkın, zor koşullar ve mücadele içinde kahramanlarını, şehitlerini, şeflerini muazzam bir seçimle oluşturduğu gibi kendi içinden çıkardığı bir unsur olarak görmelidir. Camilo’nun, Danton’un devrim anları için dile getirdiği, “cüret, daha çok cüret, daima cüret!” şekilindeki özdeyişini duymuş olup olmadığını bilmiyorum. Bütün eylemlerinde, gerillaya gerekenleri, yani durumun bi hayli hızlı ve kesin analizini, gelecekte ortaya çıkacak poblemleri önceden görebilme kabiliyetini de ekleyerek, her zaman, bu sözü pratiğe uygulardı. Kahramanımıza karşı kişisel saygı ve bütün bir halkın saygısı niteliğindeki bu satırlardan amaç Camilo’nun biyografisini anlatmak, başarılarından sözetmek değildir, diyebilirim ki Camilo binlerce başarının adamıydı, onları çok doğal bir biçimde gerçekleştirir, çünkü cesaretine, halka olan sayğısına kendi kişiliğini eklerdi. Kişiliği ki, çok kez bilinmez yada unutulur, bu kıymetli,unsur ki, Camilo’ya ait herşeye damgasını vurur, bu kıymetli orijinallik ki, çok az insan, eylemlerinin her birinde izini bırakabilir. Fidel önceden söylemişti: Kültürü kitaplardan gelmiyordu; onu, cesareti katılığı, zekası ve benzersiz dikkat ve özeni aracılığıyla, binlercesi içinden, eriştiği bunun yanı sıralıklı mevkiye seçen halkın doğal zekasına sahipti. Doğruluk, Camilo için bir din gibiydi, kendini halkın iradesini kişiliğinde cisimleştiren Fidel’e karşı ve halkın kendisine karşı doğruluğa adamıştı. Bu yenilmez gerillada bu iki duygu, Fidel ile halk gibi birbirinden aynlmazdı.

Onu kim öldürdü? Daha doğrusu kendimize şöyle sormalıyız: Fiziksel varlığına kim son verdi? Çünkü onun gibi bireylerin yaşamı halkın içinde sürer gider, fakat halkın kararıyla sona erer. Onu öldüren düşmandır, çünkü ölmesini istiyordu; çünkü güvenilir uçak yoktur, çünkü pilotlar halen gerekli tüm deneyimi kazanmış değillerdir; çünkü yüklü işleri sebebiyle, Havanaya olabilecek olduğu kadar hızlı varmak istiyordu… ve yine, onu öldüren kişiliği oldu. Camilo tehlikeyi ölçmezdi, tehlike onun için bir eğlenceydi, onunla oynardı, tehlikeyle güreşir, üzerine çeker ve şaşırtmaca yapardı; gerilla zihniyeti gereğince, hiçbir engel onu durduramaz, çizdigi yoldan döndüremezdi.

Ernesto Che Guevara – Gerilla Savaşı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu