PDF

Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü PDF Oku indir

Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü kitabını araştırdık. Ayrıca Erol Manisalı tarafından kaleme alınan Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü kitap özetinin yanı sıra, Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü pdf oku, Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü yandex, Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü e-kitap pdf, Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü PDF Drive, Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü PDF indir Oku

Rauf Denktaş’ı 1975’ten beri tanıyorum. İlk tanışmamız bir akademisyen arkadaşımın beni Lefkoşe’de, Rauf Denktaş’ın çalışma makamına götürmesiyle başladı. Oysa ben eşimle birlikte o zamanki adı ile Kıbrıs Türk Federe Devleti’ne tatil için gitmiştim. Girne’deki Dome Oteli’nde rastlantı sonucu karşı karşıya geldiğım profesör arkadaşım, ısrarla beni Rauf Denktaş’la tanıştırmak istiyordu. Ben o tarihte, dış ticaret ve ülkeler arası ilişkiler alanında, yeni profesör olmuş bir akademisyendim. Kamuoyunda tanınıyordum. Prof. Yüksel Ülken, Prof. Erdoğan Alkin’le birlikte TRT’de iktisat programları yapıyorduk. Türkiye’nin tek televizyon kanalındaki yegane iktisat programı idi. Ekonomik ve Sosyal Etütler Konferans Heyeti’nin yıllık konferanslarında boy gösteriyordum ve Milliyet’te sevgili Ali Gevgilili’nin çok sık konuğu oluyordum. Ayrıca “Düşünenlerin Düşüncesi” köşesinde de bi hayli yoğun makalelerim yayınlanıyordu. Yeni kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin başkanı Rauf Denktaş bana, “Senin gibi genç akademisyenlere ihtiyacımız var, bize yardım edin,” dedi. İlk olarak Magusa’da bir serbest ticaret bölgesinin kurulmasını önerdim ve bunun dünya çapındaki emsallari ile alakalı malzemeyi yardımcılarına sağlayabileceğimi açıkladım. Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin Ticaret Bakanı Tuncay Arifoğlu ile temas kurmamı sağladı ve ben de bir akademisyen olarak bildiklerimi alakalılere aktardım.

O tarihlerde Raif ve Serdar Denktaş daha gençlik senelerındaydılar. Serdar’ı ve rahmetli Raif’i daha o zamanlar tanıma fırsatım oldu. Herkes beni Rauf Denktaş’ın danışmanı zannetmeye başlamıştı. Ben de ısrarla, “Danışman falan değilim. İktisat Fakültesi’nden bir akademisyen olarak bildiklerimi kurumlara sunmak benim zaten doğal işim,” diyerek yanıt veriyordum. Buna rağmen, o günlerden şimdiye kadar Denktaş’ın danışmanı olduğuma dair yüzün üzerinde yazı yayımlanmıştır. 1984 senesinden 1994’e kadar 10 yıl boyunca her sene mayıs ayında Girne’de, Uluslararası Girne Konferansları’nı düzenledim. Bunlar akademik konferanslardı ve dünyanın her yerinden konunun uzman kişilerı geliyordu. Bazı akademisyen ve gazeteci arkadaşlar bana takılır ve “Erol Hoca, Girne konferansları, Davos’un yaz versiyonu,” derlerdi. On yıl boyunca Girne konferanslarına Avustralya’dan Japonya’ya, İngiltere’den Kanada’ya kadar en yetkili ve tanınmış uzman kişiler geldi. Dr. Andrew Mango’dan Geoffrey Lewis’e, Alman müsteşarlardan Japonya’nın Ortadoğu uzman kişilerına kadar gelmeyen yoktu. Türkiye’den Mesut Yılmaz, Kamuran İnan gibi bakanlar ve politikacılardan Nevzat Yalçıntaş gibi bir çok akademisyene; Halit Refiğ’den Londra Middle East dergisinin genel yayın yönetmenine kadar yüzlerce aktif katılımcı geldi. Girne konferansları her sene mayıs ayının ikinci haftasında, Rauf Denktaş’ın görkemli açılış konuşmasıyla başlar ve üç gün devam ederdi.

Erol Manisalı – Denktaş’ın Öbür Yüzü PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu