PDF

Erol Manisalı – Eksen Kayması PDF Oku indir

Erol Manisalı – Eksen Kayması PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Erol Manisalı – Eksen Kayması kitabını araştırdık. Ayrıca Erol Manisalı tarafından kaleme alınan Erol Manisalı – Eksen Kayması kitap özetinin yanı sıra, Erol Manisalı – Eksen Kayması pdf oku, Erol Manisalı – Eksen Kayması yandex, Erol Manisalı – Eksen Kayması e-kitap pdf, Erol Manisalı – Eksen Kayması PDF Drive, Erol Manisalı – Eksen Kayması Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Erol Manisalı – Eksen Kayması PDF indir Oku

Bu kitapta bulunan kısa yazılarda Türkiye’nin, bölgenin ve dünyanın 2010 senesindeki güncel poblemleri ve gelişmeleri işlenmiştir. Her ne kadar olaylar güncel boyutları ile işlenmiş ise de geriye ve ileriye doğru bağlar kurulmuş ve projeksiyonlar yapılmıştır. Dolayısıyla kitapta bulunan yazılar uzun bir zaman dilimine ışık tutacak niteliktedirler. Olaylar iktisadi, siyasi, askeri ve kültürel yönleri kapsayacak biçimde değerlendirildi. Bir bilim insanı olmam bundan dolayı olaylara bütüncül (entegre) bakmak bende, vazgeçemeyeceğim bir alışkanlık haline gelmiştir. Hemen her hususta yazılarım yer aldı; Ortadoğu’daki gelişmelerden, Türkiye-AB ilişkilerine; Kürt sorunundan Türk-Amerikan ilişkilerine; Türkiye’nin demokratikleşmesi hususundan, kimi kendine özel sorunlara kadar geniş bir alana yayılmayı sürdürüyorlar. Kolay okunacak bir kitap olduğunu sanıyorum. Yazıların mühim bir bölümü “Bıçak Sırtı” köşemde geçtiğimiz zamanlarda yer almış yer alıyor. Dünyadaki eksen kayması ve bunun Türkiye’ye yansımalarına, yazılarımda özellikle girdiğimi belirtmek isterim. Türkiye’nin özellikle 2007’den sonra dış ilişkilerde, “eksen kaymasına neden olan uygulamalar içine girdiği”, içerdeki değişik çevreler tarafından ifade edilmektedir. 2009’dan bu yana bu iddiaya, Batı’daki çevreler de katılmaya başladılar. İç ve dış çevrelerin “iddia ve eleştiri kapsamları” birbirlerinden bi hayli farklı noktalarda yoğunlaşıyor. İç çevrelerin odaklandığı konular Bu çevreler eskiye oranla şu değişikliklerin yapılmaya başlandığını dile getiriyor ve eleştiriyorlar: -Hükümet yüzünü, Batı’dan Doğu’ya ve özellikle de İslam dünyasına çevirmeye başladı. İktisadi, siyasi ve kültürel ilişkiler Ortadoğu ve İslam ağırlıklı olarak Doğu’ya kayıyor… – İslami referansa dayalı bir tercih, Türkiye’nin iç yapısını da değiştiriyor. Demokrasiden kadın erkek eşitliğine ve laikliğe kadar çağdaş değerler ağır ağır kayboluyor… – Böyle bir değişim süreci Türkiye’nin ekseninin kaymasına yol açıyor… – Türkiye, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin ve değerlerinin dışına çıkarılıyor… Dış çevrelerin eleştirileri Dış çevreleri; Davos’taki “one minute” olayı tetikledi, Gazze seferi çıtayı yükseltti ve İran oylamasında hükümetin “hayır” demesi, Batı’da alarm zillerinin çalmasına yol açtı.

Oysa ABD ve AB yönünden her şey yolunda gidiyordu. Erdoğan hükümeti Güneydoğu, Kuzey Irak, Patrikhane, Ermeni meselesi ve Kıbrıs konularında elinden geleni yapmıştı. Ayrıca özelleştirmeler ve iç piyasanın dışarıya tamamen açılması konularında, şimdiye kadar hiçbir hükümetin yapamadığını gerçekleştirmişti. İşler böylesine yolunda giderken bu “eksen kayması” meselesi de nereden çıkmıştı? Eksen kayması zaten ABD ve AB’nin de bir anlamda destekledikleri bir hadise değil miydi? – Türkiye’nin Ortadoğu kimliğinin öne çıkarılması… – Cumhuriyet yerine Osmanlılaşmanın yeniden canlandırılması ABD ve AB çevrelerinin 2002’den beri destekledikleri şeylerdi.

Erol Manisalı – Eksen Kayması PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu