PDF

Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında PDF Oku indir

Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında kitabını araştırdık. Ayrıca Ertan EğribelFatih Andı tarafından kaleme alınan Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında kitap özetinin yanı sıra, Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında pdf oku, Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında yandex, Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında e-kitap pdf, Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında PDF Drive, Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında PDF indir Oku

Kemal Tahir, XX. yüzyılın Türk toplumuna da yansıyan çelişki ve çaƨşmalarını gören ve bunları başta romanları olmak üzere yazdıklarıyla ifade eden bir aydınımızdır. Onun bağımsız aydın kimliği, Türkiye’nin ve dünyanın temel poblemlerinı birlikte değerlendirme çabasıyla yoğrulmuştur. Bu çaba, Kemal Tahir romanını, Türk edebiyaƨnın mühim bir açılımı ve zenginliği olarak dünya edebiyatına eklemlemiştir. Kemal Tahir, 1910 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Genç yaşta edebiyat hayaƨna kaƨldı. 1930’lu senelerda mevcut düzene muhalif bir aydın olarak sosyalizmi benimsedi. 1938 senesinde “Donanma Davası” olarak anılan davanın sanıklarından biri olarak tutuklanarak 15 yıl hapse mahkûm oldu. 1950 senesinde ilan edilen genel afla hapisten çıkƨğında bavulunda çeşitli roman çalışmaları ve notlarından bir araya gelen sarı deŌerleri vardı. 1973 senesinde öldüğünde ardında romanlarından ve notlarından, tarƨşmalarından bir araya gelen geniş bir külliyat bırakƨ. Okuyucuları ve muhalifleri taraķndan başta Marksizm olmak üzere, döneminin mevcut açıklama ve kalıplarına uymadığı, onları eleşƟrdiği, alışıldık görüşlerin dışına çıkƨğı için bağımsız ve “marj dışı” bir aydın olarak değerlendirildi. Ölümünden sonra da romanlarında ele aldığı toplum hadiseleri ve geƟrdiği tartışma konuları güncelliğini korudu. Kemal Tahir 1910 senesinde bir Osmanlı vatandaşı olarak dünyaya geldi ve 1973’deTurkiye CumhuriyeƟ vatandaşı olarak öldü. Bu kırılgan zamanda onun bu parçalı hayaƨ ve düşünce izleği, yeni Türkiye Devleti’nin macerası ve karşı karşıya geldiğı sorunlan açıklama çabasıyla iç içedir. XX.

yüzyılı kapsayan bu sürede birisi doğrudan bizim ile alakalı sonuçlar içeren iki büyük dünya savaşı yaşandı. Baƨ’nın Doğu ile ilişkileri ve bu ilişkilere bağlı olarak kendini yeniden örgütlemesi genel ve zorunlu tarihî bir gelişme olarak tanıƨldı. Türkiye’nin sorunlara bakışı, toplumlar arası ilişkiler içindeki yeri ve rolü, siyaset anlayışı da bu ilişkiler içinde bilgisi verildi. Kemal Tahir bu genel eğilimin dışına çıkan ve karşı duran bir aydın oldu. Romanları ve değerlendirmeleriyle Türkiye’nin Baƨ ile ilişkiler içindeki yeri ve rolünü sorgulamasının yanında kendi bakış açısını ve anlayışını da sorgulayarak gelişƟrdi. Türk toplum tarihine, Doğu-Baƨ ilişkilerine ilgisi bundan dolayıdir. Kemal Tahir’in aykırı duruşu, Türk toplum gerçeğine bakışı geniş kapsamlı ve sıcak bir tarƨşma yaratmışƨr. Bu tarƨşmanın yönü ve aldığı şekil resmî tarih görüşüne ve Türkiye’de yaşanan siyaset değişikliklerine bağlı olarak dönemlere göre değişikliklar göstermişƟr. Geçmişte Kemal Tahir’in ele aldığı Baƨcılaşma macerasımiz, yakın tarihin hadiseleri ve Osmanlı ile alakalı konular, Kemal Tahir’e yönelik suçlamaların gerekçesi yapılırken, şimdilerde Kemal Tahir’in getirdiği temel çerçeve dışında gözde konular haline gelmiştir.

Ertan Eğribel, Fatih Andı – Kemal Tahir 100 Yaşında PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu