Edebiyat Kitapları

Eski Türkçe Sözlük PDF indir

Eski Türkçe Sözlük PDF indir, e-kitap sitemizde Eski Türkçe Sözlük kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Fuzuli Bayat tarafından kaleme alınan Eski Türkçe Sözlük kitabı 248 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Eski Türkçe Sözlük kitabını 9786051559674 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Eski Türkçe Sözlük kitap özeti, Eski Türkçe Sözlük pdf oku, Eski Türkçe Sözlük yandex, Fuzuli Bayat e-kitap pdf, Eski Türkçe Sözlük PDF Drive, Eski Türkçe Sözlük Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Eski Türkçe Sözlük PDF Oku

Eski Türkçe Sözlük Kısa Özet

Türk milleti dünyanın en zengin külçeşitlerinden birine sahip olduğu gibi, bunun yanı sıra en zengin dillerinden birine de sahip bir millettir. Lakin daha eski çağların dil verileri ne yazık ki yazılı vesikalara aktarılmamış, karanlık bir dönem olarak kalmıştır. O bakımdan Türkçenin Altay yahut Proto-Türk Devri ile ilgiliki bilgimiz sınırlı ve sahip olduğumuz kelime sayısı da çok azdır. Eski Türkçe diye adlandırılan bu lügat, yalnızca Orhun-Yenisey Yazıtları ile tespit edilen ve Uygur Yazıtları ile devam eden Türkçenin en eski yazılı kaynaklarının sözlüğüdür.

Daha önce Eski Türkçe döneminin ayrı ayrı metinlerini kapsayan bir çok sözlük çalışması yapılmıştır. Lakin bu sözlükler birbirinden bağımsız hazırlanmış, bir kısmı Göktürk Dönemi ile Orhun Yazıtlarını, diğer bir kısmı da (İslam öncesi) Uygur Dönemi ile bu dönem metinlerini temel almıştır. Eski Türkçe bir bütün olarak düşünüldüğünde, bu sözlüklerin bazı yönlerden yetersiz kaldığı bir gerçektir. Bu çalışmanın genel amacı, önceden ortaya konulan Eski Türkçe sözlükleri bir araya getirerek Göktürk ve Uygur dönemlerini birlikte ele alan, daha kapsamlı ve tek bir sözlük oluşturmaktır. Bu bakımdan, önceden meydana getirilen sözlük çalışmaları temel alınarak ortaya yeni bir sözlük konulmuştur. Bu eserlerin künyeleri kaynakça bölümünde gösterilmiştir. Eski Türkçe Sözlük, Türkçe kökenli sözcüklerle birlikte Uygur Döneminde dile girmiş yabancı kökenli sözcükleri de kapsamakla 10.300 madde başı kelime ve 1.515 iç maddeden buluşmaktedir.

Eski Türkçe Sözlük PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu