Felsefe Kitapları

Esrar ve Rumuz PDF indir

Esrar ve Rumuz PDF indir, e-kitap sitemizde Esrar ve Rumuz kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Muhammed İkbal tarafından kaleme alınan Esrar ve Rumuz kitabı 160 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Esrar ve Rumuz kitabını 9786050811391 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Esrar ve Rumuz kitap özeti, Esrar ve Rumuz pdf oku, Esrar ve Rumuz yandex, Muhammed İkbal e-kitap pdf, Esrar ve Rumuz PDF Drive, Esrar ve Rumuz Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Esrar ve Rumuz PDF Oku

Esrar ve Rumuz Kısa Özet

İkbal’in öne çıkan taraflarından bir diğeride ‘ben felsefesi’ denebilecek görüşüdür. Tasavvuftaki fena düşüncesi daha çok ‘ben’in yokluğuna, nefsi yok etmeye kadar giderken, İkbal bunun aksine bir şey söyler. Ona göre manevi kurtuluş ve olgunlaşma, ‘ben’in yok olmasında değil, kendini *Aşkın olan* ile yeniden tanımlamasında yatar. ‘Ben’i özellikle vurgular, diri ve enerjik bir ‘ben’in kuruculuğundan bahis açar. İslam’ın diri ve aktif bir şahsiyet öngördüğünü, bu şahsiyetin de enerjik bir toplum kuracağını söyler. Müslüman bireye ve toplumlara, kendi benlerini keşfetme çağrısında bulunur. İstediği, kâmil bir insan ve toplumdur.

İkbal, yazdığı ilk mesnevi olan Esrar ve Rumuz’da, işte bu ‘ben felsefesi’ni anlatır. Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan’ın titizlikle çevirdiği kitap, *Benliğin Sırları* ve *Benlikten Geçmenin Remizleri* isimli iki bölümden meydana gelir. İlk bölümde Müslüman ‘ben’in nasıl bir şey olduğunu izah eder, bu ‘ben’in dünyasını anlatır. Hayatın enerjik bir şey olduğunu, bundan dolayı fakat var olabilmiş bir ‘ben’le hayatta kalınabileceğini söyler. İkinci bölümde ise bu ‘ben’den geçişin remizlerini aktarır. Çünkü o, var olabilmiş bir ben i işaret etse de, bu ‘ben’in kuracağı bir dünyayı önemser.

Esrar ve Rumuz PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu