PDF

Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü PDF Oku indir

Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü kitabını araştırdık. Ayrıca Etgar Keret tarafından kaleme alınan Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü kitap özetinin yanı sıra, Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü pdf oku, Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü yandex, Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü e-kitap pdf, Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü PDF Drive, Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü PDF indir Oku

Bu öykü geç gelen yolculara asla kapı açmayan bir otobüs şoförüne dair. Kimseye. Ne otobüsün yanında koşup ona yalvaran bakışlarla bakan ezik lise öğrencilerine, ne kapıya aslında zamanında gelmiş de bütün suç şoförünmüş gibi vuran sinirli tiplere, ne de onu ellerindeki alışveriş torbalarını sallayarak durdurmaya çalışan yaşlı ve titrek kadınlara. Kötülüğünden değil, çünkü kötülüğün zerresi yoktu bu otobüs şoförünün ruhunda; ideoloji meselesiydi yalnızca. Bu şoförün ideolojisine göre, geç gelmiş yolcuya kapıyı açmak otuz saniyenin altında bir zaman alsa ve kapıyı açmamak yolcunun yaşamından on beş dakika kaybetmesi manasına gelse bile, açmamak toplumun yararınaydı; çünkü o otuz saniye otobüsteki her yolcu tarafından kaybedilmiş olacaktı. Otobüste durağa zamanında gelmiş altmış kadar suçsuz yolcu olduğunu varsayarsak hep birlikte yarım saat kaybedecekleri rahatlıkla hesaplanabilirdi, on beş dakikanın iki katı. Geç kalanlara kapı açmamayı bu yüzden ilke edinmişti. Otobüs şoförünün ideolojisinden en fazla zarar görmesi gereken birinin adı Eddie’ydi, ama diğerlerinin aksine otobüsün arkasından koşacak tipte bir diğerideğildi; o denli tembel ve harcanmış biri. Eddie, aptal sahibinin zekâsı fakat böyle bir kelime oyununa yettiği için adını Steakaway koyduğu bir restmiktarda aşçı yamağı olarak çalışıyordu. Yemekler de öyle methiye düzülecek türden filan değildi, ama Eddie’nin kendisi gerçekten iyi bir insandı – o kadar iyiydi ki, pişirdiği yemek fazla başarılı olmamışsa masaya servisi bizzat yapıp özür dilerdi. Mutluluğu, Mutluluğa erişme fırsatını en azından, işte o özürlerden biri aracılığıyla buldu. Getirdiği başarısız bifteği sırf Eddie kendini kötü hissetmesin diye son lokmasına değin yiyecek kadar iyi yürekli bir kız şekilinde. Kız ona telefon numarasını vermeyi reddetmekle kalmamış, adını da söylememişti. Ama ertesi gün saat beşte kararlaştırdıkları bir yerde onunla buluşmayı kabul etmişti – Yunus gösterisinde tam anlamıyla. Lakin Eddie bir hastalıktan mustaripti – bu yüzden de hayatta birden fazla şeyi ıskalamıştı.

Öyle lenf bezlerinin filan şiştiği türden bir hastalık değil söz konusu olan, yine de oldukça etkiliyordu yaşamını. Bu hastalık onu hep on dakika fazla uyumaya itiyor, hiçbir çalar saat para etmiyordu. Steakaway’deki işine de bu yüzden her gün geç gidiyordu – bir de kamu yararını bireysel desteğin önünde tutan otobüs şoförü yüzünden. Ama bu kez, Mutluluk söz konusu olduğu için, Eddie ciddi önlemler almaya karar verdi. İşten eve dönünce her zamanki gibi ufak bir şekerleme yapmaktansa uyanık kalmayı yeğledi ve televizyon seyretti. İşi sağlama bağlamak için üç farklı çalar saat kurmakla yetinmeyip telefonla uyandırma servisini de aradı. Ama çözümü yoktu bu hastalığın, Eddie çizgi film kanalını seyrederken bir bebek gibi uyuyakaldı. Bir milyon çalar saatin sesiyle ter içinde ve yine on dakika geç uyandı. Üzerini bile değiştirmeden evden fırlayıp otobüs durağına doğru koşmaya başladı. Nasıl koşulduğunu bile unutmuştu hemen hemen, kaldırımdan indiğinde ayakları dolanıyordu. En son okulda, beden eğitimi dersinden yırtmanın bir yolu olduğunu keşfetmeden önce koşmuştu, altıncı sınıftayken. Ama o zamanlardan farklı olarak şimdi deli gibi koşuyordu, çünkü kaybedeceği bir şey vardı ve ne göğsündeki ağrı ne de bütün o Lucky Strike’ların hırıltısı mutluluğu yakalamasına engel olamayacaktı. Hiçbir şey durduramazdı onu, kapıyı kapatıp yavaşça yola çıkan otobüs şoförümüzün dışında. Dikiz aynasından gördü Eddie’yi, ama önceden izah ettiğim gibi bir ideolojisi vardı otobüs şoförünün – her şeyden fazla adalet sevgisine ve basit aritmetiğe dayanan son derece mantıklı bir ideoloji. Şoförün aritmetiği Eddie’yi hiç ilgilendirmiyordu ama.

Hayatında ilk kez bir yere zamanında varmayı gerçekten istiyordu. Bundan dolayı de hiç şansı olmamasına karşın otobüsün arkasından koşmayı sürdürdü.

Etgar Keret – Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu