PDF

Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu PDF Oku indir

Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu kitabını araştırdık. Ayrıca Evrim Çalkavur tarafından kaleme alınan Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu kitap özetinin yanı sıra, Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu pdf oku, Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu yandex, Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu e-kitap pdf, Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu PDF Drive, Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu PDF indir Oku

Hayatın her alanında olduğu gibi, işyerinde de mutlaka değişik sorunlar meydana gelir ve onların çözümü gerekir. Bu sorunlar çözülmez ve birbiri üstüne binerse verim ve çalışan tatminiyeti düşer. Çalışanlara poblemlerinı nasıl çözeceklerini birileri mi söylesin, yoksa çalışanlar poblemlerinı nasıl çözeceklerini kendileri mi öğrensinler? Bir sohbet içinde Erol Erduran, “Herkes öğrenmeyi seviyor, ama öğretilmesinden hoşlanmıyor,” demişti. Arkadaş sohbetinde söylenivermiş bu söz, insanla alakalı gözden kaçırılmaması gereken bir gerçeği açıkladıği için, beni çok etkilemişti. Misal verilecek olursa; oyun oynarken öğrenen çocukların coşkusuyla sınıfta ders dinleyen öğrencilerin sıkıntısını karşı karşıya geldirın. Bir eğitim sistemi, insanın gelişmesini planlıyor, onu kuvvetli ve yetişkin biri olarak gerçekten yaşama hazırlamak istiyorsa, öğretmek yerine öğrenme ortamı hazırlamaya önem verir. “İnsanların öğrenmeyi sevdiği, ama öğretilmesinden hoşlanmadığı” gerçeği, eğitim felsefesinin temeli olmalı. Yaşam, doğası gereği sürekli olarak öğrenmeyi ve gelişmeyi gerekli kılar. Öğrenmek ve gelişmek bir lüks değil, zorunluluktur. Coşkulu, üretici ve verimli insanları yönetenler, çalışanlarına öğretmek yerine öğrenme olanağı sunanlardır. Bu kitap, çalışanların poblemlerinı çözerek kendilerine verimli ve coşkulu çalışma mekanlarını nasıl oluşturulabileceğini anlatıyor. Verimli ve coşkulu çalışma ortamını çalışanlar nasıl oluşturacaklar? İşyerinde “öğrenen Organizasyon” sistemini uygulayarak. “Öğrenen Organizasyon” yaklaşımı ülkeler arası üne kavuşmuş, felsefi ve bilimsel temelleri iyi irdelenmiş bir sistemdir. ABD, Avrupa ülkeleri, Malezya, Çin ve Türkiye’nin de içinde olduğu bir çok ülkede uygulanmış ve her bir uygulamada başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu uygulamalarda başarının ölçütü nedir? 1.

İşyerinin kârlılığı; 2. Çalışanın tatminiyeti ve verimi. İşinden usanmış ve sıkılmış bireylerin çalıştığı bir çok işyerinde “Öğrenen Organizasyon” uygulaması yeni ufuklar açacaktır. “Öğrenen organizasyon” uygulamalarını, bilimsel düşünceyle kurumlarını yönetmek isteyen eğitim ve iş önderlerine içtenlikle öneriyorum. Öğrenen Organizasyon’larla tanışmam 1994 senesinde Peter Senge’nin Beşinci Disiplin kitabını okumamla gerçekleşti. İlerleyen seneler içinde Öğrenen Organizasyon’la alakalı seminerlere katıldım, bu hususta yazılmış birden fazla makale ve kitap okudum. Peter Senge’yle tanışmam ise 1998 senesinde bir konferans vermek üzere Türkiye’ye geldiğinde oldu. Tanıştıktan sonra farklı zamanlarda ve ülkelerde tekrar buluştuk. Peter Senge sevgisi ve alçakgönüllülüğüyle, özellikle de okullar ve “sürdürülebilir (sustainable) bir yaşam bilinciyle” alakalı çalışmalarıyla en büyük ilham kaynağım oldu. Peter Senge’yle tanışmamı izleyen zamanda Öğrenen Organizasyon disiplinlerini somut projelerle yaşama geçiren takımlara koçluk yapmaya başladım. Takımlarla çalışmak, bu kitapta paylaştığım birden fazla şeyi öğrenmeme ve başarılı sonuçlar alınmasına katkı sağlayan süreç ve uygulama metotlarıni geliştirmeme yardımcı oldu.

Evrim Çalkavur – Öğrenen Organizasyon Yolculuğu PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu