Edebiyat Kitapları

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez PDF indir

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez PDF indir, e-kitap sitemizde Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Wieslaw Mysliwski tarafından kaleme alınan Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez kitabı 320 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez kitabını 9789750848711 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez kitap özeti, Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez pdf oku, Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez yandex, Wieslaw Mysliwski e-kitap pdf, Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez PDF Drive, Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez PDF Oku

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez Kısa Özet

Çağdaş Leh edebiyatının ileri gelen isimlerinden Mysliwski’nin Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez romanının adsız müzisyen başkişiliği gizemli konuğuyla sürdürdüğü monologda yaşamının muhasebesini yapıyor. Tek bir günde gerçekleştirilen fasulye ayıklama etkinliği boyunca devam eden bu monologda savaş sırasında yaşadığı travmalı dönemleri, gençlik sanrılarını, tutkularını, *öğrenme ve oradan oraya göçme* senelerını, gurbetteki ekmek kavgasını ve en sonunda yurda dönüşünü anlatıyor.
 
*Sağduyu iyidir, güzeldir… Ama gerçekte nedir? Başka ne söyleneceğini bilmediğinizde dile getirdiğiniz şeydir.*

İnsan yaşamında kaderin ve talihin rolü üzerine düşünen, acıyı, kederi, gülüşü, umudu, düşleri içselleştiren bir tür *felsefi komedi* olarak nitelenebilecek Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez’de Mysliwski’nin ustalığı, kolay çözümler veya avunmalar aramak yerine felsefenin hiç de asık suratlı olmayan doğasını açığa çıkarabilen bir dille, pek çoğuna yanıt bulamayacağının bilincinde olduğu en hayati soruları ardı ardına sıralamaktan geri durmayışında ve gizemle dalga geçebilmesinde kendini gösteriyor.

(Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez 2007 senesinde Polonya’nın en mühim edebiyat ödülü Nagroda Literacka *Nike*ye değer görüldü.)

Wieslaw Mysliwski bir *star*ın zıddı – televizyona çıkmıyor, kitleyi eğlendirmiyor. Basitçe düşünüyor ve roman yazıyor. -Dariusz Nowacki, Newsweek

Wieslaw Mysliwski edebiyatın antropolojinin bir parçası olduğunu düşünen az sayıdaki yazardan biridir. İnsan deneyiminin bütünlüğünden söz ederken, en mühim olan yerine, olan biten her şeyi anlatmak ister. Böyle bir monologdan ortaya çıkabilecek hikmet, teklifsiz bir dille aktarılan bir hikmet olacaktır. Hani Descartes birden ortaya çıksa, bu hususta *Fasulyeleri ayıklıyoruz, öyleyse varız* derdi herhalde. -Przemyslaw Czaplinski

Diyebilirim ki fasulyelerin ayıklanması 30 senedir başıma dert olmuştur. Bildiğiniz gibi, bireylerin güneşin altında öte yandan fasulye ayıklayıp, öte yandan farklı konularda sohbet etmeleri bir komşuluk ilişkisi şekiliydi. Günlük olaylar, eski zamanlar, hayaller, hayaletler, şimdiki ve sonraki dünya, Tanrı, bireysel ve ortak deneyimler ile ilgiliydı bu sohbetler; insanlar bilgeymiş gibi davranırlar, felsefe yaparlardı, kısacası sınır yoktu, sözcükler insanları her yöne götürürdü. Herkes katılırdı bu eyleme, kadınlar, erkekler, yaşlı ve genç insanlar, hatta çocuklar bile. Bazı zaman düşünürüm de, belki de fasulyeler yalnızca bu amaçla büyük miktarlarda ekilir, zira bu kadar çok fasulye tükettiğimi anımsayamıyorum. Ve çocukluğumdaki bu geleneği anımsayarak, onun sözel yapısını, bir kitap yazmanın yapısına nasıl dönüştüreceğimi düşünmeye başlamıştım.
Wieslaw Mysliwski, Polityka 17/18, 29 Nisan-6 Mayıs 2006

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu