PDF

Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var PDF Oku indir

Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var kitabını araştırdık. Ayrıca Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var kitap özetinin yanı sıra, Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var pdf oku, Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var yandex, Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var e-kitap pdf, Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var PDF Drive, Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var PDF indir Oku

Materyalizmin babası Denis Diderot 1713 senesinde bir bıçakçının oğlu olarak dünyaya geldi. Bıçakçı deyince, göz nuru, el emeği döküp bıçak üreten, çeliğe çiŌ su verirken kan ter damlatan bir zanaatkar değil de, Bursa otogarında, gelene geçene, Bursa’dan ne alalım diye düşünene, bıçak, çakı ve benzeri ve benzemezi kıvır ve zıvır satan bir dükkân sahibiydi baba Diderot. Dünyanın, veya diyelim ki Avrupa’nın dar kafa günleri, herkes umudunu kiliseye bağlamış, din bizi nasıl olsa kurtarır, İsa bize mutlaka bir kıyak yapacak, tanrı bugün yarın bir mucize yaratacak telaşlanmayalım arkadaşlar, gibi duyguların egemen ve tarƨşılmaz olduğu günler, Fransa’nın Langres kenƟnde. Adam olmanın karşılığı papaz olmak, çocuğunuz kızsa en iyisi onu rahibe etmek. Bırakalım da orospu mu olsun kız? Çünkü orospuluk da var ortada, gözle görülür biçimde. Kimi çağ tanımaz karılar, onun altından kalkıp, bunun altına yatıyorlar. Baba Diderot, aklı başında bir bıçaksatar olarak, aç parantez insanın üreƟcisi olmadığı saƨlacak şeyler, içinden bıçağı seçmesi de az sapık bir durum değil, dikkat edin Bursa otogarında bıçaksatar beyler hiç sıradan, alışılagelmiş, normal Ɵpler değildirler, kapa parantez, iki oğlunu Cizvit haƟp kolejine, bir kızını manasƨra yaƨlı vermiş. Kızı Emire Diderot Kalkancı’nın başına gelenleri, ağabeyi “La Religieuse” isimli romanında uzun uzun anlatmışƨr. Bu romanının dilimize çevirisi var mıdır, bilmiyorum. Çevrilmemişse Mümine ismiyle çevrilebilir. Televizyonda dizi olarak da değerlendirilebilir. İşin felsefesine girmeyen, fonda minareler bir çekimle TGRT’ye bile pazarlanabilir. Başıma ne geldiyse, alnımın yazısıdır, zaten bunlar alnımıza biz doğmadan yani daha alnımız ortada değilken alnımızın ortasına Arap majüskül harfleriyle yazılmışƨr, diye dikiz atan bir pencereden bakıldığında, Diderot’nun Kaderci Jak’ı, adeta eli öpülesi bir evliya. Nerden nasıl bakıyorsan dünyaya, oradan tabii, az biraz yamuk görünür. Görememek de olabilecek.

Endişeye kapılmayın, bu bir hastalık değil, bir görsel özür. Ya da isteğe göre kapılın kendi çapınızda mutedil dalgalı bir mesut ve yılmaz endişeye, çünkü görmemek de bir kusur. Bilmiyorum, Ruşen Sezer Diderot’yu çok okuyup da mı şeyleri sezerek, ilahiyat Fakültesi’nden, Marxisme Airlines ile uçuyor Montreal’e, kanatları Niyazi Berkes, bunlar unutulan seneler ve fakat Diderot’nun bıçaksatar babası çok şaşırıp kalıyor oğlunun kiliseye bıçak sokuşuna. Korkmayınız bu pıƨrak kuran kurslarından, imam”cizvit okullarından, bırakınız bu cinfikir çocuklar dönüp dönüp okusunlar bilmedikleri bir dilin ibadetini. Bu çocuklar içinden Diderot’lar çıkacak. Biz halen rönesansımızı yaşamadık ki!

Ferhan Şensoy – Falınızda Rönesans Var PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu